ქართული ანბანის ისტორია
Gürcü alfabesinin tarihi / The history of Georgian alphabet
  1. Tez No: 660045
  2. Yazar: İLKİN ŞENEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAKA SALİA BEŞİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Gürcüce
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kafkas Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gürcü Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada Gürcü alfabesinin tarihsel gelişimi, oluşum basamakları bakımından ortaya konulmaya çalışılmıştır. Alfabenin tarihsel gelişim süreci incelendiğinde ne şekilde bir değişim / gelişim geçirdiği bilim adamlarının düşüncelerinede yer verilerek ortaya konulmuştur. Gürcü alfabesinin üç gelişim süreci bulunur. Basamaklar birbirlerinden geliştikleri için her birinin yazma şekli farlıdır. Alfabenin ilk basamağı olan Asomtavrulidir. Bu basamak 5.yüzyıldan 9.yüzyıla kadar kullanılır. Toplamda 38 harften oluşmaktadır. İkinci basamak Nuskha-Khutsuridir. 9.yüzyıldan 11.yüzyıla kadar kullanılır. Üçüncü basamağı ise Mkhedrulidir. 11.yüzyıldan günümüze kadar gelir. Bu basamakta toplam 33 harf vardır. Zamanla 5 harf , alfabeden çıkarılır. Gürcü alfabesi 5'i sesli 28 sessiz harften oluşur. 21'i“n”sessiz harfi ile biter. 15'i“r”sessiz harfiyle, 4 harfin sonuna“e”gelir, 2 harfte ise“l”sessizi bulunur. Alfabenin en önemli özelliği unutulmaması ve kaybolmamasıdır.
Özet (Çeviri)
In this thesis called as the history of Georgian Alphabet, the formation steps of the alphabet from past to present and considering the formation theories depend on the language are examined. The study contains two sections. In the first stage, thesis writing steps that determine the method of study are referred. The second part, which reveals the importance of the study, consists of a detailed examination of the historical development of the Georgian alphabet. During this examination, the study was supported by the books that contain the history of the Georgian alphabet. In the appendix, images belong to the formation processes of the Georgian alphabet are illustrated. KEY WORDS: alphabet, language, the Georgian Alphabet, Georgian LanguageThe Suftixes That Make Nouns From Nouns in the Georgian Literary Language სამაგისტრო ნაშრომში სახელწოდებით“ქართული ანბანის ისტორია”განხილულია ქართული ანბანის ფორმირების საფეხურები და თეორიები ქართული ანბანის წარმოშობის შესახებ. ნაშრომი შედგება ორი თავისაგან. პირველ თავში განხილულია საფეხურები, რომლის მიხედვითაც განისაზღვრა კვლევის მეთოდი. მეორე თავი მოიცავს ქართული ანბანის ისტორიული განვითარების დეტალურ გამოკვლევას. ამ თავში გამოვლენილია წინამდებარე ნაშრომის მნიშვნელობა. ნაშრომში გამოყენებულია სხვადასხვა სამეცნიერო ლიტერატურა, ქართული ანბანის ისტორიის შესახებ. დანართში წარმოდგენილია ფოტომასალა, უძველესი ქართულენოვანი წარწერებისა, სადაც ნათლად ჩანს ქართული ანბანის ნაირსახეობათა სიძველე და სიდიადე. საკვანძო სიტყვები: ანბანი, ენა, ქართული ანბანი, ქართული ენა