Sağlık mesleği mensuplarının cezai sorumluluğu kapsamında rüşvet suçu
Criminal of bribery within the field of criminal liability of healtcare providers
- Tez No: 660044
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET BOZDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Türk Ceza Kanunu'nun“Kamu İdaresinin Güvenilirliğine ve İşleyişine Karşı Suçlar”bölümünde düzenlenen rüşvet suçu kanunun 252-254. maddelerinde yer almaktadır. En genel tanımıyla rüşvet suçunda kamu görevlisi görevi kapsamında yer alan bir işi yapmak veya yapmamak için haksız menfaat talep etmekte ya da kamu görevlisi olmayan işin muhatabı olan kişi, işin yapılması veya yapılmaması için menfaat temini veya menfaat vaadinde bulunmaktadır. Rüşvet suçu iki taraflı karşılıklı ve olumlu rızalara dayanan spesifik bir suç tipidir. Çalışma kapsamında, sağlık mesleği mensuplarının cezai sorumluluğu rüşvet suçu bakımından incelenmiştir. Özellikle son yıllarda estetik tedavilere yönelik artan talep ve uzun yıllardan beri varlığını sürdüren bıçak parası uygulamalarının rüşvet suçu bakımından değerlendirilmesi yapılmıştır. Uluslararası sözleşmeler ve Anayasa'da insanın en doğal hakkı olarak kabul gören yaşam hakkı ile doğrudan ilgili olan sağlık hizmetlerine makul biçimde ulaşılabilirlik, rüşvet fiilleri nedeniyle zorlaşmakta hatta bazen imkânsız hale gelebilmektedir. Tüm bu gerekçeler ışığında rüşvet suçu sağlık mesleği mensuplarının cezai sorumluluğu da esas alınarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The law on crime of bribery, whic is regulated in the“Crimes Aganist the Reliability and Functioning of th Public Administration”section of the Turkish Penal Code, is included in the articles 252 and 254. In general, the publica servant demands an unfair advantege in order to fulfill or not to fulfill a duty included in the job description. Likewise, the person who is not a publica servant but is the addressee of the job promises to afford or afford advantages fort he fulfillment or non-fullfillment of the duty. It is a spesific type of crime that is based on mutual and positive consents. Espacially in recent years, the increasing demand for plastic treatmants and the additional fees that doctors demand for surgery that have existed for many years have been evaluated in terms of the crime of bribery. The right to life is considered the most natural human right in the Constitution of Turkiye and international conventions. Reasonable Access to healtcare services, direvtly associated with the right to life, becomes challenging or even improbable due to bribery. Along with all these reasons, bribery crime has been investigated based on criminal liability of the healtcare providers.