Alkol kullanım bozukluğu olan hastalarda sürekli öfke ve öfke ifade tarzları ile aleksitimi arasındaki ilişki
The examination of the relationship between persistent anger and anger expression styles and alexitymia in patients with alcohol use disorder
- Tez No: 660046
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL GÖĞCEGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Araştırmada Alkol kullanım bozukluğu olan bireylerde sıklıkla görülen Aleksitiminin ile alkol kullanımından ortaya çıktığı düşünülen sürekli Öfke ve öfke ifade tarzı arasındaki ilişki incelenmiştir.günemezde yayaygın olan alkol kullanımı, ve insanlarda sıkça görülen öfke probleminin nedenini konu alan araştırmamın amacı alkolun aleksitimi ve öfkeye hangi derecede etki etmesini ölçmekten ibaretti. Literatürde bu yönde her hangi geniş kapsamlı bir çalışma bulunmadığı için yapılan araştırmanın da bu konuyla ilgili verimli olacak, literatürdeki boşluğun kapatılmasına yardımcı olacaktır. Bu tezin amacı alkol bağımlılarında yaygınlaşmış aleksitimi hastalığı ile sürekli öfke ve öfke ifade tarzı arasında bir ilişkinin olup olmamasını değerlendirmektir.Yapılan araştırma 30 aklok kullanım bozukluğu tanısı almış bireylerden oluşan çalışma grubu ve 30 alkol kullanmayan ve ya alkol kullanım bozukluğu tanısı almamış bireylerden oluşan kontrol grubuyla yapılmıştır. Bu tez elde edilen veriler sayesinde konu hakkında bilgi sağlamak ve literatüre katkı yapmayı hedeflemektedir. Aleksitiminin kısa semptom envanterinde öfkeye de rastlıyoruz. Lakin, bununla ilgili yapılmış detaylı bir çalışma literatürde yer almamaktadır. Bu konularla ilgili ayrıca literatürde Alkesitimi ve alkol kullanım bozukluğu ile öfke ve öfke ifade tarzının birlikte yer aldığı araştırmalar az sayıda olduğu için ve bu konular birlikte ele alınmadığı için yapılan çalışmanın yararlı olacağını düşünüyorum.
Özet (Çeviri)
In the study, the relationship between alexithymia, which is frequently seen in individuals with alcohol use disorder, and the style of anger and anger expression, which is thought to arise from alcohol use, was investigated. it was just measuring. Since there is not any com-prehensive study in this direction in the literature, the research conducted will be efficient on this subject and will help close the gap in the literature. The aim of this thesis is to eval-uate whether there is a relationship between the common alexithymia disease and the style of anger and anger expression in alcohol dependent patients. This thesis aims to provide information about the subject and contribute to the literature thanks to the data obtained. We also encounter anger in the short symptom inventory of alexithymia. However, a de-tailed study about this is not included in the literature. I also think that it would be useful to study these issues because there are few studies in the literature that include Alkaxitis and alcohol use disorder, and anger and anger expression style, and these issues are not addressed together in previous studies.