Türkiye Cumhuriyeti kalkınma planlarında rehberlik hizmetleri (1963-2023)
Counseling services in development plan of Turkish republic (1963-2023)
- Tez No: 660063
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmada,“Türkiye Cumhuriyeti'nin 1960'lı yılların hemen başında geçtiği Planlı Kalkınma Döneminden Cumhuriyet'in 100. yılına kadar geçen süreçte Türk Milli Eğitim Sistemi'nin önemli bir bölümünü oluşturan Rehberlik Hizmetlerinin amaç boyutuna ilişkin kalkınma planlarında alınan kararlar nelerdir?”sorusuna cevap aranmaya çalışılmıştır. Rehberlik Hizmetlerinin amaç boyutunu belirlemek için 1963 yılından başlayıp 2023 yılını da kapsayacak şekilde hazırlanan toplam on bir kalkınma planı analiz edilmiştir. Araştırma, bir tarama modelidir ve nitel araştırma özelliği göstermektedir. Araştırmada elde edilen veriler, doküman incelemesi tekniği ile toplanmıştır. Araştırmada, veri kaynağı olarak beş yıllık kalkınma planları dokümanlarından yararlanılmıştır ve verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. 1963 yılından başlayıp 2023 yılını da kapsayacak şekilde hazırlanan toplam on bir kalkınma planı üzerinde yapılan analizler sonucunda, kalkınma planlarında Rehberlik Hizmetlerinin amaç boyutuna ilişkin ifadeler;“Eğitim”,“Ekonomi ve Toplumsal Kalkınma”ve“Sosyal Hizmetler”olmak üzere 3 kategoriye ayrılmıştır. Bu üç kategoriyle ilgili ifadeler sırasıyla en çok“Eğitim”kategorisinde (20),“Ekonomi ve Toplumsal Kalkınma”kategorisinde (19) ve“Sosyal Hizmetler”kategorisinde (19) yer aldığı görülmüştür. Bu durum, her 3 kategorinin de kalkınma planlarında neredeyse eşit derecede vurgulandığını göstermiştir. Araştırma sonunda ulaşılan sonuçlar doğrultusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this survey,“What are the decisions taken in the Republic of Turkey in 1960 until the year of right at the beginning passed the Planned Development Period of the Republic 100th anniversary last process in the Turkish National Education System is an important part in the guidance development for the purpose of the size of the service plan?”An answer to the question has been sought. In order to determine the objective dimension of the Guidance Services, a total of eleven development plans prepared starting from 1963 to 2023 have been analyzed. The research is a survey model and shows qualitative research characteristics. The data obtained in the study were collected by the document review technique. Five-year development plans documents were used as a data source in the research and content analysis method was used in the analysis of the data. As a result of the analyzes made on a total of eleven development plans, which were prepared starting from 1963 and covering the year 2023, statements regarding the purpose dimension of Guidance Services in development plans; It is divided into 3 categories as“Education”,“Economy and Social Development”and“Social Services”. It was observed that expressions related to these three categories were mostly included in the“Education”category (20), the“Economy and Social Development”category (19) and the“Social Services”category (19). This has shown that all 3 categories are almost equally emphasized in development plans. Suggestions were made in line with the results obtained at the end of the research.