The predictive role of insecure attachment styles on relationship centered and partner focused obsessive compulsive symptoms: The mediator role of relationship satisfaction and intention of infidelity
Güvensiz bağlanma stillerinin ilişki temelli ve partner odaklı obsesif kompulsif semptomlar üzerindeki yordayıcı rolü: İlişki doyumu ve aldatmaya yönelik niyetin aracı rolü
- Tez No: 660062
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma güvensiz bağlanma stilleri (GBS), ilişki doyumu (İD), aldatmaya yönetlik niyet (AYN) ile ilişki temelli (İTOKS) ve partner odaklı (POOKS) obsesif kompulsif sendromların arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla güvensiz bağlanma stillerinin çalışmanın değişkenlerini çeşitli etkileşimlerle yordadığı hipotezler sınanmıştır. Bu bağlamda çalışmada İD ve AYN'nin GBS ile İTOKS ve POOKS arasındaki ilişkide aracı rolü üzerinde duran bir model sınanmıştır. Sınanan model ek olarak ITOKS, POOKS ve bu semptom gruplarının boyutlarının cinsiyet ve ilişki durumuna göre farklılaşma örüntülerinin incelenmesi çalışmanın ikincil inceleme konusunu oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini 18-65 yaş aralığında 209'u kadın ve 108'i erkek 317 gönüllü katılımcı oluşturmaktadır. Bilgilendirilmiş onamı alınan katılımcılara Demografik Bilgi Formu, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri, İlişki Doyumu Ölçeği, Aldatmaya Yönelik Niyet Ölçeği, Romantik İlişki Obsesyon ve Kompulsiyonları Ölçeği ve Partnere İlişkin Obsesif Kompulsif Belirti Ölçeği uygulanmıştır. Veri toplama aşamasında ortaya çıkan pandeminin etkisini kontrol etmek amacıyla analizler öncesinde katılımcıların ilişki temelli ve partner odaklı obsesif kompulsif semptomlarının pandeminin açıklanmasından öncesi ve sonrası olmak üzere iki grup arasında karşılaştırılması yapılmıştır ve bir farklılaşma bulunamamıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre ITOKS veya POOKS düzeyinin cinsiyet ve cinsiyet ile ilişki durumu etkileşimine göre anlamlı bir biçimde farklılaşmadığı, bununla birlikte ilişki durumuna göre anlamlı bir farklılık gözlendiği saptanmıştır. Ayrıca, Partner Tarafından Sevilme, İlişki“Doğruluğu”, Ahlaklılık, Sosyallik, Duygusal İstikrar, Yeterlilik ve Zeka boyutlarındaki semptom düzeylerinin ilişki durumuna göre anlamlı bir şekilde farklılaştığı gözlemlenirken, Partnere Duyulan Sevgi ve Dış Görünüş boyutlarının ilişki durumuna göre anlamlı bir farklılaşmadığı gözlemlenmiştir. Dış Görünüş boyutu hariç hiç bir boyutun cinsiyete göre anlamlı bir şekilde farklılaşmadığı saptanmıştır. Aynı zamanda, İlişki“Doğruluğu”hariç hiç bir boyutun cinsiyet ile ilişki durumu etkileşimine göre anlamlı bir farklılaşması gözlemlenememiştir. Yol analizi sonuçlarına göre güvensiz bağlanma stillerinin ilişki doyumunu negatif yönde; aldatmaya yönelik niyet, İTOKS ve POOKS'yi ise pozitif yönde yordadığı gözlemlenmiştir. Aynı zamanda, ilişki doyumunun İTOKS ve POOKS'yi negatif yönde yordadığı ve aldatmaya yönelik niyetin ise POOKS'leri pozitif yönde yordarken İTOKS'leri anlamlı bir şekilde yordamadığı ortaya çıkmıştır. Modelin önerdiği dolaylı ilişkiler incelendiğinde ise güvensiz bağlanma stillerinin ilişki temelli ve partner odaklı obsesif kompulsif semptomlarını yordama ilişkisinde ilişki doyumu ve aldatmaya yönelik niyetinde aracı bir etkisi olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak, bir bireyin güvensiz bağlanma skorlarının artışının ilişki doyumunu düşürücü, aldatmaya yönelik niyeti artırıcı bir etkisi olduğu; bu durumun da ilişki temelli ve partner odaklı obsesif kompulsif semptomlar üzerinde artırıcı bir etki yaptığı gözlemlenmiştir. Bu bulgular, ilişki doyumu ve aldatmaya yönelik niyetin aracı rolü üstlendiği hipotezini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The present study aims to examine the relationships between insecure attachment styles (IAS), relationship satisfaction (RS), intention of infidelity (IOI), relationship centered (RCOCS) and partner focused obsessive compulsive symptoms (PFOCS). In line with this aim, path analysis was conducted to examine the mediational role of RS and IOI between the relationship of IAS and RCOCS and PFOCS. According to the secondary aim of the study the differences of gender and relationship status on RCOCS, PFCOS, and their dimensions are investigated. Also, correlations between the measures of study, age and relationship duration were inspected. The sample of the research consists of 317 (209 female and 108 male) participants whose age ranged from 18 to 65. The participants firstly signed the informed consent, then completed the Demographic Information Questionnaire, Experiences in Close Relationships-Revised Scale, Relationship Assessment Scale, The Intentions Towards Infidelity Scale, Relationship Obsessive Compulsive Inventory and Partner Related Obsessive Compulsive Symptoms Inventory. Since COVID-19 Pandemic was first announced in Turkey during the data gathering process, scores of relationship centered and partner focused obsessive compulsive symptoms of participants who were enrolled in the study before and after the announcement are compared with each other and no significant difference was found. Also, no significant difference in scores of RCOCS and PFOCS in terms of gender, or interaction of gender and relationship status was found, but there is a significant difference between the constructs in terms of relationship status. In addition, there is a significant difference of relationship status on Being Loved by the Partner, Relationship“Rightness”, Morality, Sociability, Emotional Stability, Competence, Intelligence dimensions but not on Love for the Partner or Physical Appearance dimensions. Additionally, there is a significant interaction effect of gender and relationship status on Relationship“Rightness”dimension. In terms of gender, there is only a significant difference on Physical Appearance dimension. Path analysis results show that insecure attachment predicts relationship satisfaction negatively; and predicts intention of infidelity, RCOCS and PFOCS positively. Also, relationship satisfaction negatively predicts RCOCS and PFOCS, whereas intention of infidelity positively predicts PFOCS but not RCOCS. Finally, the results of path analysis revealed the mediational role of relationship satisfaction and intention of infidelity in the relationship between insecure attachment styles and relationship centered obsessive compulsive symptoms and also partner focused obsessive compulsive symptoms.