Kalman süzgecinde genelleştirilmiş hareketli pencereleme
  1. Tez No: 66008
  2. Yazar: UĞUR SEVGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL FİDANBOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
IV ÖZET kalman süzgecinde hareketli pencereleme Kalman süzgecinde, bir algoritma türü olan Kalman süzgecinde hareketli pencereyle süzgeçleme yöntemi, dikdörtgen pencereye bağımlı kalınarak geliştirilen bir algoritma türüdür. Biz bu algoritmadaki bağımlılığı kırarak, genel bir algoritma kurup, isteğe bağlı pencere kullanma serbestliği getiren bir algoritma geliştirdik.Bu algoritmayı geliştirmek için bazı bağıntıları bilmemiz gerekmektedir.Bu nedenle ilk dört bölümde bu bağıntılar gruplanıp bölümler altında irdelenecek. Son bölüm olan beşinci bölümde algoritmanın ispatlan verilmiş, bilinen bir işlev üzerinden kestirim yapılarak simülasyon yapılmıştır. Simülasyon sonuçlan grafiksel olarak verilmiş LSM ve MW ile karşılaştırma yapılmıştır. Bu karşılaştırmada GMW özellikle sistem yanıtında daha başarılı olduğu görülmüştür. Sistem yanıtı dışında bilinen bir peryodik işaret üzerinden kestirim yapılarak karşılaştırma yapılmıştır.Bu karşılaştırma sonucunda geliştirdiğimiz algoritma daha başarılı olmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY A KALMAN FILTERING FOR A GENERALIZED MOVING WINDOW One of the Kalman filtering method names filtering with moving window is realized by using rectangular window. In this study the dependency of rectengular window is replaced with user defined window shape use. In the algorithmic evaluation phase we need some equations, for this reason first five chapters are focused on that relations. In the last chapter proof of algorithms are presented and simulation of algorithm is realized for a known process. Simulation result are depicted as graphical and coparision is done with LSM and MW. In this comparision it is observed that GMW gave more efficient result especially in system responce. A prediction is realized for known periodically signal, and this gave better result than system responce.