İnformal ilişkiler ve bilgi yönetimine ilişkin öğretmen görüşleri
Teachers opinions on and informal relation and knowledge management
- Tez No: 660094
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN ARGON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmanın amacı; Bolu ili merkez ilçe liselerinde görev yapan öğretmenlerin informal ilişkiler ve bilgi yönetimine yönelik görüşlerini tespit ederek görüşleri arasında anlamlı ilişki olup olmadığını tespit etmektir. İlişkisel tarama modeliyle gerçekleştirilen araştırmanın çalışma evrenini 2018- 2019 eğitim öğretim yılında Bolu merkez ilçesinde liselerde görev yapan 891 öğretmen oluşturmaktadır. 412'si araştırmaya gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; kişisel bilgi formu, Bilgi Yönetimi Ölçeği ve İnformal İlişkiler Ölçeği kullanılmıştır. Okuldaki kıdem ve okuldaki öğretmen sayısı değişkenleri tüm ölçekler ve alt boyutlarında anlamlı fark yaratmıştır. Okuldaki kıdem değişkenine göre; 11-15 yıl arası okulda görev yapan öğretmenlerin; okuldaki öğretmen sayısı değişkenine göre ise; 51-75 arası öğretmenin görev yaptığı okullardaki öğretmenlerin informal ilişki ve bilgi yönetimine yönelik görüşlerinin daha yüksek düzeyde olduğu bulunmuştur. İnformal ilişkiler ölçeği ve bilgi yönetimi ölçeği ve ölçeklerin alt boyutları incelendiğinde; bütün ölçekler ve alt boyutlarında pozitif yönlü anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Söz konusu ilişkiler informal ilişki ölçeği ve bilgi yönetimi ölçeği arasında yüksek, alt boyutlar arasında ise orta düzeyedir. En yüksek ilişki bilgi yönetimi ölçeği ile informal ilişki ölçeğinin kurum içi alt boyutunda iken en düşük ilişki ise kurum dışı ve kullanılması alt boyutları arasında bulunmaktadır. Sonuç olarak öğretmenlerin kurum içinde informal ilişki düzeylerini artırmak için ortam ve zaman sağlanmasının, kurum dışı ilişki kopukluğunu telafi etmek için ise çeşitli aktivitelerden yaralanılmasının okul başarısını artırmada ve mutlu bir çalışma ortamına sahip olmada büyük bir etkiye sahip olacağı düşünülebilir. Başarı söz konusu olduğunda ise bilgi yönetimi konusunda sürece dahil tüm unsurlardan üst düzeyde yarar sağlayabilmek için okullarda temele oturtulmalı, bu sürecin eğitim kurumları ile etkileşimli olan herkesin süreç hakkında yeterli donanıma sahip olması sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine whether there is a meaningful relationship between the opinions of teachers working at the high schools in the central district of Bolu about informal relations and knowledge management. 891 teachers working in the central district of Bolu in 2018-2019 academic year make up the target population of this research which was carried out with the relational screening model. 412 teachers participated in the study voluntarily. Personal information form, Information Management Scale and Informal Relations Scale were used as data collection tools in the research. The variables of seniority in the school and the number of teachers in the school made meaningful difference in all scales and sub-dimensions. According to the seniority variable in the school, views of teachers working at the school for 11-15 years and according to the variable of the number of teachers in the school, views of teachers in the schools where 51-75 teachers work, were found to be higher about informal relationship and knowledge management. Positive and meaningful relationship was found in all scales and sub-dimensions when the informal relationship scale ; knowledge management scale and the sub dimensions are examined. The mentioned relationships are high between the informal relationship scale and the knowledge management scale, and medium between the sub-dimensions. While the highest relationship is at the in-house sub-dimension of the information management scale and the informal relationship scale, the lowest relationship is between the external and usage sub-dimensions. As a result, it can be thought that providing an environment and time to increase the level of informal relationships of teachers within the institution and getting support from various activities. When it comes to success, in order to benefit from all the elements involved in the process of knowledge management at a high level, it should be grounded in schools, this process should be used more consciously by each individual or institution interacting with educational institutions and it should be ensured that they have sufficient equipment about the process.