Nikel, demir ve platin ile modifiye edilmiş karbon keçe elektrotların karakterizasyonu ve hidrojen gazı üretimine katalitik etkisinin incelenmesi
The characterization of nickel,iron and platinum modified carbon felt electrodes and investigation of their catalyc effect on hyrogen gas production
- Tez No: 660115
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA TELLİ, DOÇ. DR. MURAT FARSAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, geniş yüzey alanına sahip karbon keçe yüzeyine farklı sürelerde Ni, NiFe ve Pt elektrokimyasal olarak biriktirilmiş, bazik ortamda hidrojen gaz üretimi incelenmiştir. Hazırlanan elektrotlar, elektrokimyasal empedans spektroskopisi (EIS), doğrusal taramalı voltametri (LSV), potansiyodinamik polarizasyon, dönüşümlü voltametri (CV), taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve X ışını kırınımı yöntemleri kullanılarak karakterize edilmiştir. Ayrıca 1,0 M KOH içerisinde hazırlanan elektrotlara elektroliz işlemi uygulanarak hidrojen gazı hacim ölçümü yapılmıştır. Karbon keçe üzerine en etkin Ni biriktirme süresinin 20 dk olduğu görülmüştür. 20 dk Ni kaplanmış olan C keçe elektrotun (C#Ni20), hidrojen üretimine katalitik etkisini artırmak için farklı sürelerde Ni ve Fe birlikte çöktürülmüştür. C#Ni20 üzerine Ni ve Fe biriktirmede etkin çöktürme süresi 10 dk olarak saptanmıştır. Son olarak C#Ni20NiFe10 elektrotun üzerine az miktarda Pt metali biriktirilmiştir. Hidrojen üretimine katalitik etkisi en yüksek elektrot 45 s Pt çöktürülmüş olan C#Ni20NiFe10@Pt45 elektrotu olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, Ni, NiFe and Pt were electrochemically deposited on a large surface area carbon felt for different periods of time, and hydrogen gas production in a basic medium was investigated. The prepared electrodes were characterized by using electrochemical impedance spectroscopy (EIS), linear scanning voltammetry (LSV), potentiodynamic polarization, cyclic voltammetry (CV), scanning electron microscopy (SEM) and X-ray diffraction methods. In addition, hydrogen gas volume was measured by applying the electrolysis process to the electrodes prepared in 1.0 M KOH. It was observed that the most effective Ni deposition time on carbon felt was 20 minutes. In order to increase the catalytic effect of the C felt electrode (C#Ni20) coated with Ni for 20 minutes, Ni and Fe were precipitated together at different times. The effective precipitation time for Ni and Fe co-deposition on C#Ni20 was determined as 10 minutes. Finally, a small amount of Pt metal was deposited on the C#Ni20NiFe10 electrode. The electrode with the highest catalytic effect on hydrogen production was the C#Ni20NiFe10@Pt45 electrode with 45 s Pt precipitation