Avrupa Birliği çerçevesinde Türkiye - Almanya ilişkilerinin değerlendirilmesi
Within the framework of the European Union evaluation of Turkey-Germany relations
  1. Tez No: 660114
  2. Yazar: NAZLI AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. FATİH TURAN YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Günümüzde, Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki ilişkileri düzenleyen politikaların, Avrupa Birliği kamuoyu ve birlik organları tarafından oluşturulduğu düşüncesi, genel kabul görmüş durumdadır. Ancak Avrupa Birliği'nin kuruluşundan itibaren gerek siyasal ve gerekse ekonomik bakımdan en etkin üyesi durumunda bulunan Almanya, Avrupa Birliği'nin çoğu politikasında olduğu gibi Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki ilişkilerde de belirleyici durumundadır. Avrupa Birliği'nin Türkiye ile olan ilişkilerinin durumunu ve ileriye dönük projeksiyonunu görebilmek için, Almanya'nın Türkiye'ye yönelik politikalarını anlamak gerekmektedir. Almanya, 2. Dünya Savaşı sonrasında aktif olarak yer aldığı ve yönlendirdiği Avrupa Birliği'ni, Türkiye ile olan ilişkilerde düzenleyici olarak kullanmaktadır. Bu hipotezin analizi için, yabancılar politikası, kentleşme politikaları, müktesebata uyum çalışmaları alanlarında doküman araştırması yapılmıştır. Araştırma kapsamında Alman basınında çıkan haberler, Alman Federal Parlamentosu'nda ve Avrupa Birliği Parlamentosu'nda Alman politikacıların yaptıkları konuşmalar taranmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the policy governing relations between the European Union and Turkey, the European Union and the idea that public bodies created by the union, it has gained general acceptance. However, since the European Union's institutions need both political and economic terms than is the case of the most active member of Germany, the European Union's policies is often the case in the relations between Turkey and the European Union that such decisive. To see the status of relations with Turkey and the European Union's future projections, it is necessary to understand Germany's policy towards Turkey. Germany, after World War 2, where the active and direct that the European Union uses as editor in relations with Turkey. For the analysis of this hypothesis, document research was conducted in the fields of foreigners policy, urbanization policies, and harmonization studies. Within the scope of the research, the news published in the German press, the speeches made by the German politicians in the German Federal Parliament and the European Union Parliament were scanned.