Transradyal anjiyografi uygulanan hastalarda müziğin anksiyete ve vazospazma etkisi
Music's effect on anxiety and vasospasm in patients undergoing transradial angiography
- Tez No: 966018
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ALTUN UĞRAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Araştırma, transradyal anjiyografi uygulanan hastalarda müziğin anksiyete ve vazospazm üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Tek merkezli, prospektif, iki kollu (1:1), randomize kontrollü klinik araştırmanın örneklemini Ekim 2024-Nisan 2025 tarihleri arasında bir üniversite hastanesinin koroner anjiyografi ünitesine başvuran ve transradyal anjiyografi uygulanan 90 hasta oluşturdu. Hastalar randomizasyonla çalışma ve kontrol grubuna ayrıldı. Araştırmada, çalışma grubuna (n=45) transradyal anjiyografi uygulaması sırasında müzik dinletildi. Kontrol grubuna (n=45) koroner anjiyografi ünitesinin rutin tedavi ve bakım işlemleri uygulandı. Transradyal anjiyografi işlemi öncesi ve sonrasında hastaların anksiyete düzeyleri Durumluk Anksiyete Ölçeği (DAÖ) ile değerlendirildi. Verilerin analizinde, tanımlayıcı istatistikler, Pearson-χ2 testi, bağımlı ve bağımsız gruplarda t-testi kullanıldı. Vazospazm gelişiminde bağımsız riks faktörlerini belirlemek için tek değişkenli ve çok değişkenli lojistik regresyon analizi yapıldı. Transradyal anjiyografi işlemi öncesinde, kontrol grubunun anksiyete puan ortalaması 41,6±13,6 puan; çalışma grubunun ise 40,0 ± 11,3 puan olduğu belirlendi. Transradyal anjiyografi işlemi sonrasında ise, kontrol grubunun anksiyete puan ortalaması 34,8±12,3'e, çalışma grubunun ise 29,0±7,1'e düştüğü gözlendi. Çalışma ve kontrol grubunda işlem öncesine göre işlem sonrasında anksiyete puanlarının anlamlı olarak düştüğü görüldü (p0,05), işlem sonrasında çalışma grubundaki hastaların anksiyete düzeyinin kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha düşük olduğu saptandı (p=0,048).
Özet (Çeviri)
This study was performed to determine the effect of music on anxiety and vasospasm in patients undergoing transradial angiography. The sample of this single-center, prospective, two arm (1:1), randomized controlled clinical trial consisted of 90 patients who presented to the coronary angiography unit of a university hospital and underwent transradial angiography during the October 2024-April 2025 period. Patients were randomly allocated to either the intervention or control group. In the intervention group (n=45), patients listened to music during the transradial angiography. The control group (n=45) received routine treatment and care. Anxiety levels before and after the transradial angiography were measured using the State Anxiety Inventory (SAI). Data analysis was performed using descriptive statistics, Pearson-χ2 test, and dependent and independent samples t-tests. Univariate and multivariate logistic regression analyses were performed to identify independent risk factors for the occurrence of vasospasm. Before the transradial angiography procedure, the mean anxiety score was 41.6±13.6 in the control group and 40.0±11.3 in the intervention group. After the transradial angiography procedure, the mean anxiety score decreased to 34.8±12.3 in the control group and 29.0±7.1 in the intervention group. It was shown that anxiety scores decreased significantly in the intervention and control groups after the procedure compared to before (p0.05), post-procedure anxiety was significantly lower in the intervention group compared to the control group (p=0.048).