Koroner anjiyografi uygulanacak hastalarda nefes egzersizi ve müzik terapinin anksiyete, ağrı ve yaşamsal bulgular üzerine etkisi
The effect of breathing exercise and music therapy on anxiety, pain and vital findings in patients to be applied for coronary angiography
- Tez No: 832750
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ GÜNEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Koroner anjiyografi uygulanacak hastalarda işlem öncesinde uygulanan nefes egzersizi ve işlem sırasında uygulanan müzik terapinin ağrı, anksiyete ve yaşamsal bulgular üzerindeki etkisini karşılaştırmak amacıyla deneysel olarak gerçekleştirilmiştir. Yöntem: Araştırmanın evreni, üniversite hastanesinde Kardiyolojide yatan ve anjiyografi uygulanacak hastalar oluşturmuştur. Araştırma örneklemi ise, evren içindeki çalışmaya dahil edilebilme kriterlerine uyan, 18 yaş ve üzeri, 55 kişi kontrol, 55 nefes egzersizi ve 55 müzik grubu dahil, toplam 165 kişiden oluşmuştur. Veriler, Hasta Tanıtım Formu, Yaşam Bulguları Kayıt Formu, Durumluk Kaygı Ölçeği (STAI), Görsel Kıyaslama Ölçeği (GKÖ) uygulamasıyla toplandı. Kontrol ve uygulama grubundaki hastalar işleme alınmadan önce Durumluk Kaygı Ölçeği uygulandı. Müzik grubundaki hastalara anjiyo süresince müzik dinletildi ve işlemden sonra tekrardan Durumluluk Kaygı Ölçeği (STAI) uygulandı. Nefes egzersizi grubuna işlem öncesinde nefes egzersizi yaptırıldı. İşlemden sonra tekrar Durumluk Kaygı Ölçeği (STAI) uygulandı. Veri analizleri, sayı, yüzde, ortalama dağılımları ve bağımsız gruplarda etkileşim sonrası her bir zamanda gruplar arası karşılaştırmada Kruskal-Wallis testi, etkileşim sonrası her bir grubun kendi içinde zamanlar arası karşılaştırılmasında Wilcoxon testi ve grupların zamana göre değişimlerini değerlendirmek için tekrarlı ölçümlerde“ANOVA”uygulandı. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 53.7±14.47'dir. Yaş, cinsiyet, eğitim, kronik hastalıklar ve ameliyat geçmişine bakıldığında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0.05). Anjiyo öncesi kontrol grubu hastaların kaygı puan ortalaması 33.9±4.2; koroner anjiyografi işlemi sonrası kaygı puanı ortalaması 37.7±4.9 olarak bulundu. Nefes grubu ise, anjiyografi öncesi kaygı puanı ortalaması 34.3±3.5; anjiyografi sonrasında kaygı puanı ortalaması ise, 31.7±1.5 olarak bulundu. Müzik grubunda ise, koroner anjiyografi öncesi kaygı puan ortalaması 32.3±3.6; koroner anjiyografi sonrasi kaygı puan ortalaması 30.8±1.6 dir. Kontrol ve uygulama grubundaki hastaların Kaygı Ölçeği (STAI) puan ortalamalarının gruplararası karşılaştırılmasında, farkın anlamlı olduğu görülmektedir (p˂0.001).
Özet (Çeviri)
Objective: This study was carried out experimentally to compare the effects of pre-procedure breathing exercise and music therapy applied during the procedure on pain, anxiety and vital signs in patients who will undergo coronary angiography. Method: The universe of the research; It consisted of patients who were hospitalized in cardiology at the university hospital and who would undergo coronary angiography. The sample of the research is; A total of 165 patients, aged 18 and over, 55 in the control group, 55 in the breathing exercise group, and 55 in the music therapy group, were included in the study group, who were eligible for the study inclusion criteria. Research data were collected with the“Data Collection Form”,“Vital Signs Recording Form”,“State Anxiety Scale”(STAI),“Visual Analog Scale (VAS)”prepared by the researcher. The State Anxiety Scale was administered to the patients in the experimental and control groups just before the procedure. The patients in the music group were listened to classical music during the procedure and the State Anxiety Inventory (STAI) was administered again after the procedure. The breathing exercise group was given breathing exercises before the procedure. After the procedure, the State Anxiety Inventory (STAI) was administered again. Data; Kruskal-Wallis test was used for number, percentage, mean distributions and for the comparison between groups at each time after interaction in independent groups, Wilcoxon test was used for time-to-time comparison of each group after interaction, and ANOVA test was used for repeated measures to evaluate the changes of the groups over time. Results: The mean age of the patients included in the study was 53.7±14.47 years. There was no statistically significant difference between the groups in terms of age, gender, education level, presence of chronic disease and previous surgery history (p>0.05). The mean pre-procedural state anxiety score of the control group patients was 33.9±4.2; The mean state anxiety score after coronary angiography was found to be 37.7±4.9; The breath group is; mean state anxiety score before coronary angiography was 34.3±3.5; mean state anxiety score after coronary angiography; 31.7±1.5; found as The mean score of state anxiety before the music group coronary angiography was 32.3±3.5; The mean state anxiety score after coronary angiography was 30.8±1.5. It is seen that there is a significant difference in the comparison of the mean scores of the patients in the control and experimental groups before and after STAI (p˂0.001).