Yerel siyasetin meşruiyet unsurlarının Türkiye'de yerel yönetimler bağlamında incelenmesi
Examination of the legitimacy elements of local politics in the context of local governments in Turkey
  1. Tez No: 660124
  2. Yazar: ERAY HATAY
  3. Danışmanlar: DR. FATİH TURAN YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Günümüzde yerel siyaset uluslararası, bölgesel, ulusal düzeyde üzerinde durulan ve önemsenen bir konu haline gelmiştir. Araştırma kapsamında yerel siyaset ve yerel siyasetin meşruiyet temelleri üzerinde çalışılmıştır. Genellikle birçok düşünür ve yazar tarafından devletin meşruiyeti ve egemenliği gibi kavramlar üzerinde durulmuş fakat yerel siyaset ve yerel siyasal iktidar, yerel siyasal iktidara meşruluk kazandıran unsurlar üzerinde yapılan çalışmalar oldukça kısıtlıdır. Yerel siyaset ve yerel yönetimlerin güncel durumuna ilişkin çağdaş bir bakış açısının gerekliliği apaçık ortadadır. Temsili demokrasinin yetersizliği, katılımcı yerel demokrasinin gerekliliği, yerel özerkliğin geliştirilmesi ve yerel yönetim varlık nedeni arasında sayılacak diğer unsurlar kapsamında, Türkiye'de yerel yönetimler üzerinde değerlendirilmelerde bulunulmuş ve çeşitli tespitler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, local politics has become an issue that is emphasized and valued at international, regional and national levels. Within the scope of the research, the legitimacy foundations of local politics and local politics were studied. Generally, concepts such as legitimacy and sovereignty of the state were emphasized by many thinkers and writers but there is very limited research on local politics and local political power and the elements that give legitimacy to local political power. The necessity of a contemporary perspective on the current situation of local politics and local governments is obvious. The insufficiency of representative democracy, necessity of participatory local democracy, the development of local autonomy and other factors should be counted among the reasons for the existence of local government, Turkey has made in the evaluation studies concerning local authorities and various determinations are made.