Kişilerarası bilinçli farkındalık ve ilişkisel otantiklik ile evlilik yaşam doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between interpersonal mindfulness, relationship authenticity and life satisfaction in marriage
- Tez No: 660123
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ENGİN DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmada kişilerarası bilinçli farkındalık ve ilişkisel otantiklik ile evlilik yaşam doyumu arasındaki ilişkiyi araştırmak amaçlanmıştır. Bununla birlikte; evlilik yaşam doyumunun cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, çocuk sayısı, evlenme şekli, evlilik yaşı, evlilik süresi, çalışma durumu, algılanan sosyo-ekonomik düzey ve eş eğitim düzeyi gibi bazı sosyo-demografik değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya 494'ü (%80,9) kadın; 117'si (%19,1) erkek olmak üzere toplam 611 evli birey katılmıştır. Verileri toplamak amacıyla Evlilikte Bilinçli Farkındalık Ölçeği (EBFÖ), İlişkilerde Otantiklik Ölçeği ve Evlilik Yaşam Doyum Ölçeği ile araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Çalışmada, genel tarama modellerinden ilişkisel tarama modeline uygun olarak veri analizi yapılmıştır. Verilerin analizinde Kruskal Wallis-H Testi, Bağımsız Örneklem t Testi, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı ve Tek Yönlü Varyans Analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, örneklem grubunu oluşturan evli bireylerin evlilik yaşam doyumunun cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, çocuk sayısı, evlenme şekli, evlilik yaşı, evlilik süresi değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Bununla birlikte evlilik yaşam doyumunun çalışma durumu, algılanan sosyo-ekonomik düzey ve eş eğitim düzeyine göre anlamlı biçimde farklılaştığı saptanmıştır. Evlilikte kişilerarası bilinçli farkındalık ile evlilik yaşam doyumu arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Bir diğer ifade ile bireylerin kişilerarası bilinçli farkındalık puanları arttıkça evlilik yaşam doyumu puanları artmaktadır. İlişkisel otantikliğin evlilik yaşam doyumunu ve kişilerarası bilinçli farkındalığı anlamlı şekilde yordamadığı saptanmıştır. Araştırma sonuçları alanyazın kapsamında tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the relationship between interpersonal mindfulness, relationship authenticity and life satisfaction in marriage. The aim of this study is to examine the marital life satisfaction in terms of some socio- demographic variables such as gender, age, education level, number of children, type of marriage, age of marriage, duration of marriage, employment status, perceived socio- economic level and co-education level. A total of 611 married individuals; 494 (80.9%) women, 117 (19.1%) male included in the study have participated. In order to collect the data, the Mindfulness Scale in Marriage, the Authenticity Scale in Relationships, and the Life Satisfaction in Marriage Scale and Personal Information Form which ise prepared by the researcher were used. In the study, data analysis was made in accordance with the relational screening model, which is one of the general screening models. In the analysis of the data, Kruskal Wallis-H Test, Independent Sample t Test, Pearson Product-Moments Correlation Coefficient and One-Way Variance Analysis were used. As a result of the research, there was no significant difference in the marital life satisfaction of married individuals constituting the sample group according to gender, age, education level, number of children, type of marriage, age of marriage, duration of marriage detected. However, it was determined that life satisfaction in marriage differed significantly according to the employment status, perceived socio-economic level and co-education level. A positive relationship was found between interpersonal mindfulness and life satisfaction in marriage. In other words, as individuals' interpersonal midfulness scores increase in marriage, life satisfaction scores increase in marriage. It has been found that relationship authenticity does not significantly predict marital life satisfaction and interpersonal mindfulness in marriage. Research results are discussed within the scope of the literature and suggestions are presented.