Radar bölgesi çalışanlarının periferik lenfositlerinde mikronükleus analizi
  1. Tez No: 66015
  2. Yazar: NURCİHAN KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ZEHİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
OZET Çalışmamızda uçak ve gemi radar bölgesinde çalışan 20' şer gönüllüden alınan 40 kan örneğinde 68 saatlik Mikronükleus Analizi uygulanmıştır. Cytochalasin-B ilavesi ile elde edilen binükleatlar, mikroskobta sayılarak bunlarda mevcut olan mikronükleuslar tespit edilmiştir. Uçak radar bölgesi çalışanları için 0.0031615 MN/1000 BNH, gemi radar bölgesi çalışanları için 0.0023648 MN/1000 BNH oranı tespit edilmiştir. Ayrıca radar bölgesinde ve radar bölgesi dışında çalışan, aynı sosyo ekonomik şartlarda yaşayan 125 'er kişilik iki grup üzerinde çeşitli rahatsızlıklarla ilgili soruları içeren bir anket uygulanmıştır. Anket sonucunda şikayet edilen sinirlilik, halsizlik, sıkıntı, görme bozuklukları, baş dönmesi ve hafıza problemleri gibi rahatsızlıkların radar bölgesi çalışanlarında 2.4 kat arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY "^*j^-'t In our study, micronucleus assay was conducted on the blood samples taken from two groups, consisting of 20 volunteers. The groups were composed of navy and air force radar workers respectively. As for the air force radar workers, 0.0031615 ratio of micronucleus in 1000 binucleated cells and for the navy radar workers, 0.0023648 ratio of micronucleus in 1000 binucleated cells were determined. The binucleated obtained by the addition of Cytochalasin-B were counted using a microscope. Thus, the number of micronucleus formed in the binucleated cells was determined. Concerning various illnesses,a questionnaire was conducted on two groups composed of 125 people, the first group of people work in a location close to a radar and the latter one work in a region far away from a radar. The socio- economical condition of these two group were similar. It was observed that the symptoms such as, stress, visual problems, nervousness, memory loss, dizziness and exhaustion were 2.4 times more common in the group of people working close to radar than the group of people working in a location far away from a radar.