Çalışma sermayesi yönetimi ve çalışma sermayesi yönetimi ile ilgili bir uygulama
  1. Tez No: 66016
  2. Yazar: BÜLENT SAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Globalleşme sürecinde, ülkemiz ekonomisi büyük bir dinamizm içinde sürekli büyümekte ve gelişmektedir. Bu gelişim içinde firmaların klasik anlamda karşılaşabilecekleri risklerin en önemlisi olan finansal risklerin de yeni alternatifler dikkate alınarak hesaba katılması çok önem kazanmıştır. Finansal riskler mikro düzeyde firmaların çalışmalarında aksaklıklar meydana getirebileceği gibi ekonomik faaliyetlerine son vermeye de neden olabilmektedir. Bu riskler makro düzeyde sektörel ülke genelinde ekonomik sarsıntılara neden olabilmektedir. Firmaların çalışma sermayelerini gerçekçi bir açıdan hesaplamaları ve bunun için gerekli finansman kaynaklarını uygun miktarda ve şartlarda bulmaları gerekmektedir. Bu kaynakların en ekonomik, verimli ve üretken biçimde kullanılması halinde mikro düzeyde işletmelerin, makro düzeyde ise ülke ekonomisinin sorunlarla karşılaşmayacağı veya en azından çok daha az problem yaşanacağım tahmin etmek zor olmamaktadır. İşletmenin amacının elde edilmesinde çalışma sermayesi yönetimi çok önemli bir fonksiyona sahiptir. Çalışma sermayesinin doğru hesaplanması sayesinde, firmalar azami kapasite ile çalışabilmekte, iş hacimlerini genişletebilmekte, mali açıdan yükümlülüklerini karşılayamama riskini azaltabilmekte ve şirket faaliyetini karlı ve verimli bir şekilde yürütebilmektedirler.Çalışma sermayesi unsurlarının yönetimine günümüzde finansman yöneticileri ve üst yönetim çok önem vermekte ve zamanlarının büyük bir bölümünü bu konuya tahsis etmektedirler. Günümüzde hızlı bir değişim yaşanması sebebiyle likiditesi zayıf olan ekonomimizde firmaların çalışma sermayelerini klasik anlamda hesaplamaları da artık yeterli olamamakta, günümüzün dinamik gelişme ve değişme sürecindeki yeni değerleri ve risklerini de dikkate almaları gerekmekte olup, buna uygun bir yönetim oluşturulması gereği hissedilmektedir. Zira firmaların net şimdiki değerinin maksimum kılınması amacının sağlanması, firmaların sahip olduğu varlıkların herbirinin etkin kullanılması ve belirlenen amaca en büyük faydayı sağlayacak şekilde organize edilmesi ve yönetimi ile mümkün olabilmektedir. Çalışma sermayesi unsurlarının firmanın amacına katkısının arttırılması, çalışma sermayesinin en uygun şekilde yönetilmesi ile gerçekleşebilecektir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Turkish economy is dynamically growing and developing within the process of globalization. During this development, all companies has to take into consideration new risks in addition to the classical financial risks while they are calculating their working capitals. In other words, it is not enough anymore to calculate the working capital only in the classical meaning and it is necessary to evaluate all risks and new developing values. Financial risks can cause to the some serious problems in the company management and even cause to stop the activities of the companies. Those risks can also create consequencly sectorial and macro economic problems in general. It is necessary that the companies have to calculate their working capitals in realistic way and to find the suitable financial sources with good conditions. So, it is not difficult to estimate that there will not be any problem or at least their violance will be decreased if those sources could be used as economical, efficient and productive. Working capital has an essential function to reach the targets of the companies. Companies can work with maximum capacity, enlarge their working volume, decrease their risks about their liabilities and continue to work as profitable and efficient. Elements of working capital are considered important by the financial managers and top management of the companies and they allocate their most of time for working capital management.Nowadays, there is a very quick and accelerated change in our world and it is not only enough to calculate the working capitals of the companies in classical meaning, but it is very necessary to evaluate the new values and new risks during the dynamicly changing and developing processes and to apply the proper management systems. Modern management systems and the learning organizations can make it possible for reaching to the maximum net values of the companies by having the right and enough sources and distributing these sources to the precisely occured assets of the companies. The only suitable and dynamic management of working capital will provide the elements of working capital to help to reach the targets of the companies.