5. gün gerçekleşen dondurulmuş-çözülmüş embriyo ve taze embriyo transferleri sonrasında kanda kantitatif ölçülen 10. gün β-HCG sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of 10 TH day beta-HCG results which is measured quantitatively in blood after 5 th days frozen-thawed embryo and fresh embryo transfers
- Tez No: 660196
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CINCIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Histology and Embryology, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Çalışmamızda gebelik prognozunu öngörmede çok önemli bir biyolojik belirteç olan insan koryonik gonadotropin (β-hCG) hormonunun ilk ölçüm değerleri, taze embriyo ve dondurulmuş-çözülmüş embriyo transferi yapılmış gebe hastalarda istatistiksel olarak değerlendirildi. Acıbadem Altunizade Hastanesi Tüp Bebek Merkezi'ne infertilite nedeniyle başvuran 442 gebe ICSI hastasının ilk β-hCG sonuçları; taze ve dondurulmuş-çözülmüş embriyo transferi olmak üzere iki grupta retrospektif olarak incelendi. Veriler One Way ANOVA testi ile değerlendirildi. Düşük over rezervli ve endometriozisli olmamak şartıyla; 20 yaş ve üzeri, 40 yaş altı kadın hastalar, taze ve dondurulmuş embriyo transferi olarak iki gruba ayrıldı. Gebelik sonuçları karşılaştırılan iki grup arasında 10.
Özet (Çeviri)
In our study, the first measurement values of human chorionic gonadotropin (β- hCG) hormone, which is a very important biomarker in predicting gestational prognosis, were statistically evaluated in pregnant patients who underwent fresh embryo and frozen-thawed embryo transfer. The first β-hCG results of 442 pregnant ıntracytoplasmic sperm injection (ICSI) patients who applied to Acıbadem Altunizade Hospital IVF Center due to infertility; Two groups were retrospectively analyzed as fresh and frozen-thawed embryo transfer. Data were evaluated with the One-Way ANOVA test. Patients aged between 20≤-