Türkiye'deki kurumsal optisyenlik müesseselerinin rekabet stratejilerinin Porter'ın temel stratejileri bağlamında incelenmesi
A study of Turkish optical corporations competition strategies according to the generic strategies of Porter
  1. Tez No: 660195
  2. Yazar: NAZ ESİN BAŞKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAZAR DÖRDÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Healtcare Management, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Türkiye'de optik sektörünün gelişim potansiyeli yurtiçindeki girişimcilerin dikkatini çektiği kadar yurtdışı girişimcilerinin de dikkatini çekmekte ve optik sektörüne yatırım yaptıkları görülmektedir. Bu kapsamda, kurumsal kuruluşlar profesyonel işletme anlayışıyla kuruluşlarını yöneterek, şube sayılarını arttırarak pazar paylarını da yükseltmek istemektedirler. Hiç şüphesiz ki yurtdışından gelen yatırımcı kuruluşların sektördeki kurumsallığı da etkiledikleri görülmektedir. Bu araştırma Türkiye genelinde optik sektörünün %15' ini oluşturan hem yurtiçi hem de yurtdışı yatırımcılarını kapsayan kurumsal kuruluşların rekabet stratejilerini incelenmektedir. Sektöre giriş yapan kuruluşların sayısının artması sonucunda Türkiye optik sektöründe faaliyet gösteren kuruluşlar arasında ağır rekabet koşullarının oluştuğu açık bir şekilde görülmektedir. Ancak yaşanan ağır rekabet koşullarında kuruluşların büyüme sağlamasının beraberinde sürdürülebilir rekabet üstünlüğü sağlayacakları rekabet stratejileri oldukça az çalışmada yer almıştır. Ekonomi ve işletme alanlarında yaptığı çalışmalarla tanınan Porter'ın temel strateji modeli esas alınmasıyla oluşturulmuş olan bir taksonomi taslağı ile Türkiye'de faaliyet gösteren 8 kurumsal optisyenlik müessesesi yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılarak incelenmiş, kuruluşların geliştirmiş oldukları rekabet stratejileri araştırılmıştır. Bugünkü ekonomik ortam ve iş ortamı da dikkate alınarak güncellenen taksonomi taslağı, optik sektöründe uygulanmakta olan maliyet liderliği, farklılaşma ve odaklanma stratejileri ile ilgili başlıklar bünyesinde sınıflandırma yapmaktadır. Bu taksonomi kullanılarak elde edilmiş olan bulgular, kuruluşların büyüme dönemlerinde artan rekabet ortamından uzaklaşmak ve tercih edilebilme sebebi oluşturmak için kuruluşlarının yüksek oranda farklılaşma stratejilerini benimsedikleri tespit edilmiştir. Kuruluşların geçmişte ekonomik olarak edindikleri olumsuz tecrübeler sebebiyle maliyetler konusunda olabildiğince duyarlı davrandıkları da tespit edilmiştir. Ancak, ülke genelinde yapılmış olan çalışma sonucunda elde edilen bulgularda üç stratejinin de birbirlerine yakın oranlarda kullanıldığı görülmektedir. Ayrıca optik sektöründe her alanda oluşabilecek hem fırsatlar hem de tehditler karşısında kuruluşların tedbirli olduklarını göstermektedir. Bu çalışma kuruluşların büyüme, mevcut durumlarını koruma ve küçülme dönemlerinde hem etkin hem de verimli olabilecek stratejileri geliştirerek uygulayabilmesi adına önemli bir kaynak oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The potential for development of the Turkish optical industry attracts overseas entrepreneurs as much as domestic entrepreneurs equally. In this context, corporate organizations want to increase their market shares by increasing the number of branches and managing their companies with a professional approach. It's also seen that these investor organizations coming from abroad affect the ratio of institutionalism in the sector. The subject of this study is to examine the competitive strategy of domestic and overseas corporal investors which form a 15% of the Turkish optical industry. As a result of the increasing number of organizations entering the Turkish market there is a clearly observed formation of a heavy competition between organizations already operating in the optical sector and those new entering. However, only a very few studies have examined the question which competitive strategies could provide sustainable competitive advantage with the growth of organizations under severe competitive conditions. Based on Porter's generic competitive strategy models 8 corporate optical companies were interviewed and investigated for the competitive strategies they have developed during their activities in Turkey. The taxonomy draft, which was updated by considering the current economic and business environment, classifies under the headings of cost leadership, differentiation and focusing strategies that are applied in the optical industry. Findings obtained using this taxonomy have shown that organizations adopt high levels of differentiation strategies in order to move away from the increasing competition environment and to create reasons for being chosen by customers. It has also been found that organizations are as sensitive as possible about costs due to their negative economic experiences in the past. As a result of this countrywide conducted study, it is however seen that all three strategies are being implemented in similar rates to each other. It also shows that organizations are cautious against both opportunities and threats that may occur in every field in the optical industry. This study is a significant resource for organizations to develop and implement strategies that can be both effective and efficient in growth, maintenance and downsizing periods.