Doğu Marmara bölgesinde yaygın yabani armut türlerinin çöğür anacı olabilme özelliklerinin tespiti üzerinde araştırmalar
Studies on the suitability as potential seedling rootstocks of some wild pear trees grown in the eastern Marmara region
- Tez No: 6602
- Danışmanlar: PROF. DR. Y. SABİT AĞAOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ABSTRAKT DO?U MARMARA BÖLGESİNDE YAYGIN YABANİ ARMUT TÜRLERİNİN ÇÖ?ÜR ANACI OLABİLME ÖZELLİKLERİNİN TESPİTİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Doğu Marmara Bölgesinde yaygın yabani armut türlerinin çöğür anacı olabilme özelliklerinin tespiti amacı ile yapılan bu çalışmada, P. communis h. ve P. elaeagnifolia Pali, olmak üzere iki tür tespit edilmiştir. Bunların somatik kromozom sayılarının 2 n = 34 olduğu bulunmuştur. Tespit edilen yabani armut tiplerinden elde edilen tohumların katlama süreleri 70-100 gün olarak bulunmuştur. Tohumların çimlenme oranlan yüzde olarak gösterilmiş, çöğür ve sürgünlerde çap ve boy ölçümleri yapılmış ve aşı tutma oranlan hesaplanmıştır. Çap ve boy üniformiteleri varyasyon katsayısı (CV) ile ifade edilmiştir. Kök gelişimi gözlem yolu ile incelenmiştir. Sayılan bu özellikler esas alınarak veriler“ Tartılı-Derecelendirme”yöntemi ile değerlendirilmiş ve P. communis L. türüne ait YA-1603, YA-4105, YA-4104, YA-1604 ve YA-41 1 1 no.lu tipler Williams (ST)'ın önünde en iyi olarak ilk sıralarda yer almışlardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT STUDIES ON THE SUITABILITY AS POTENTIAL SEEDLING ROOTSTOCKS OF SOME WILD PEAR TREES GROWN IN THE EASTERN MARMARA REGION Studies were carried out to determine the suitability of wild pear trees widely grown in the Eastern Marmara Region as seedling rootstocks for pears. Two species were determined, namely P. communis L. and P. elaeagnifölia. Pall. The chromosome number of these species was 2 n= 34. The stratification periods of seeds of the types changed In between 70-100 days at 4°C. The following parameters were considered for evaluation; seed germination as percentage, measurement of height and diameter of seedling and subsequent growth over budding, bud-take as percentage, uniformity of height and diameter for seedlings and shoots by coefficient of variation (CV), and root growth by visual observation. Data were evaluated on'Weighted-Rankit" method based on the parameters mentioned above. The types of P. communis L. numbered as YA- 1603, YA- 4105, YA-4104, YA- 1604 and YA- 41 1 1 were selected as the promising seedling rootstocks followed by open- pollinated Williams' cultivar.