Kronik bel ağrılı hastalarda düşük yoğunluklu lazer tedavisinin etkinliğinin araştırılması
Efficacy of LOW intensity laser therapy in the treatment of patients with chronic LOW back pain
  1. Tez No: 660205
  2. Yazar: ZEHRA ATLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF YAKŞİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA FATİH YAŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çalışmamızın amacı; kronik bel ağrılı hastalarda egzersiz tedavisine ek olarak uygulanan Düşük Yoğunluklu Lazer (DYL) tedavisinin ağrı, fonksiyonel durum ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini araştırmaktır. Çalışmaya, 3 aydan uzun süredir devam eden bel ağrısı şikayeti olan, 18-65 yaş arası 40 hasta dahil edildi. Hastalar randomize olarak iki gruba ayrıldı. Birinci gruptaki hastalara (n=20) DYL+egzersiz tedavisi; ikinci gruptaki hastalara (n=20) yalnızca egzersiz tedavisi 15 seans verildi. Hastalar tedavi öncesi (TÖ), tedavi sonrası (TS) ve tedavi sonrası 3.ayda değerlendirildi. Hastaların ağrı şiddeti Vizüel Analog Skala (VAS) ile, fonksiyonel durumu Modifiye Oswestry Bel Ağrısı Engellilik Anketi (MOS) ile, yaşam kalitesi Short Form-36 (SF-36) ile değerlendirildi. Her iki grupta VAS ve MOS skorlarında TS ve TS 3.ay kontrolünde istatistiksel olarak anlamlı azalma saptandı. Gruplar arası karşılaştırmada TS ve TS 3.aydaki VAS ve MOS skorları DYL grubunda kontrol grubuna oranla anlamlı derecede daha düşüktü. Kontrol grubunda SF-36 alt skorlarından“ERG”,“RS”ve“A”skorlarında; DYL grubunda SF-36 alt skorlarından“FF”,“FRG”,“E/V”,“RS”,“A”ve“SD”skorlarında TS'de anlamlı artış görüldü. Ancak gruplar arası SF-36 alt skorlarından hiçbirinde istatistiksel olarak anlamlı fark izlenmedi. Kronik bel ağrısında DYL tedavisinin egzersiz ile birlikte uygulanmasının ağrı kontrolü ve fonksiyonel durumda iyileşmede kısa ve uzun dönemde faydalı olduğu görülmüştür. DYL tedavisinin kronik bel ağrılı hastalarda yaşam kalitesi üzerine olumlu etkileri istatistiksel olarak tespit edilememiştir. Bu konuda daha geniş kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to investigate the effectiveness of Low Level Laser Therapy (LLLT) combined with exercise on pain, functional capacity and quality of life in patients with chronic low back pain.40 patients, aged between 18-65, with chronic low back pain more than 3 months were included in our study. Patients were randomized into two groups. Group 1 (n=20) recieved LLLT+Exercise and group 2 (n=20) recieved exercise for 15 sessions. Patients were evaluated before treatment, at the end of treatment and at the 3rd month follow-up. Pain severity was evaluated by Visual Analogue Scale (VAS), functional capacity was evaluated by Modified Oswestry Disability Questionnaire (MODQ) and quality of life was evaluated by Short Form-36 (SF-36). In both groups at the end of treatment and at the 3rd month follow-up, there were statistically significant improvements in VAS and MODQ scores. There were statistically significant difference between groups in VAS and MODQ scores in favor of LLLT group. In control group,“RE”,“MH”and“BP”scale measurements were higher at the end of treatment. In LLLT group“PF”,“RF”,“V”,“MH”,“BP”and“HC”scale measurements were higher at the end of treatment. But there were no statistically significant difference between groups in terms of SF-36 scores. LLLT combined with exercise is effective in reduction in pain and improvement in function in patients with chronic low back pain in the short term and at the 3rd month follow-up. However, the benefits of LLLT on patients' quality of life could not be statistically determined. Further research is required.