Tiroid nodüllerinde us shear wave elastografi elastisite değerlerinin benign-malign nodül ayrımında sitoloji sonuçlarıyla ve TI-rads skorlama sistemiyle karşılaştırmalı değerlendirilmesi
Comparative evaluation of us shear wave elastography elasticity values in thyroid nodüles with cytology results and TI-rads scoring system in differentiation of benign-malignant nodules
  1. Tez No: 660206
  2. Yazar: ZAFER POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER ELMALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Amaç: US (Ultrasonografi) shear wave elastografi (SWE) elastisite değerlerinin benign- malign tiroid nodülü ayrımındaki etkinliğinin ve Amerikan Radyoloji Koleji Tiroid Görüntüleme Raporlama ve Veri Sistemi (ACR TI-RADS) skorlama sistemi ile olan korelasyon ilişkisinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Haziran 2019 – Kasım 2020 yılları arasında, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Radyoloji bölümü ultrasonografi polikliniğine yönlendirilen ve US incelemede malignite açısından kuşkulu özellikler taşıyan nodül tespit edilip klinik olarak ince iğne biyopsisine karar verilen 18-70 yaş arasındaki hastalar çalışmaya alındı. US incelemesi sırasında malignite şüpheli nodülün ACR TI-RADS skorlaması ve aynı zamanda nodüle Virtual Touch Tissue Imaging Quantification (VTIQ) tekniği kullanılarak SWE incelemesi yapıldı. Şüpheli nodülün shear wave velocity (SWV) değerleri ve TI-RADS skorları belirlendi. SWE ölçüm parametreleri ile TI-RADS kategorileri arasındaki korelasyon araştırılıp sitopatolojik sonuçlarla karşılaştırılarak benign-malign tiroid nodülü ayrımında tanısal değeri araştırıldı. Bulgular: Çalışmamızda 308 hastada toplam 370 tiroid nodülü değerlendirildi. Sitopatoloji ve histopatoloji inceleme ile 135 nodül malign, 235 nodül benign tanı aldı. Nodüllerin 14'ü TI-RADS (kategori) 1, 34'ü kategori 2, 112'si kategori 3, 107'si kategori 4 ve 103'ü kategori 5'ti. Her bir kategori için malignite oranları kategori 1'den 5'e doğru sırayla %0, %5,9, %8, %35,5, %83,5 idi. Nodüllerin TI-RADS skorlamasına göre aldığı puanların ortalaması; benign nodüllerde 3,57±1,83, malign nodüllerde 7,38±2,69 saptandı. Malign nodüllerin aldığı puan ortalaması, benign nodüllerin aldığı puan ortalamasından istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu (p=
Özet (Çeviri)
Aim: It was It was aimed to investigate the effectiveness of US (Ultrasonography) shear wave elastography (SWE) elasticity values in the differentiation of benign-malignant thyroid nodules and their correlation with the American College of Radiology Thyroid Imaging Reporting and Data System (ACR TI-RADS) scoring system. Materials and methods: Between June 2019 and November 2020, patients between the ages of 18-70, who were referred to the ultrasonography outpatient clinic of the Ondokuz Mayıs University (OMU) Faculty of Medicine, and whose nodules with suspicious features of malignancy were detected in the US examination and clinically decided for fine needle biopsy, were included in the study. During US examination, ACR TI-RADS scoring of the nodule with suspected malignancy and SWE examination of the nodule using Virtual Touch Tissue Imaging Quantification (VTIQ) technique were performed. Shear wave velocity (SWV) values and TI-RADS scores of the suspicious nodule were determined. The correlation between SWE parameters and TI-RADS categories was investigated and compared with cytopathological results, and its diagnostic value was investigated in distinguishing benign-malignant thyroid nodules. Results: In our study, a total of 370 thyroid nodules were evaluated in 308 patients. With cytopathology and histopathology, 135 nodules were diagnosed as malignant and 235 nodules as benign. Of the nodules, 14 were TI-RADS (category) 1, 34 were category 2, 112 were category 3, 107 were category 4, and 103 were category 5. Malignancy rates for each category were 0%, 5.9%, 8%, 35.5%, and 83.5%, respectively, from category 1 to 5. The average of the scores of the nodules according to the TI-RADS scoring; 3.57 ± 1.83 in benign nodules and 7.38 ± 2.69 in malignant nodules. The average score obtained by malignant nodules was found to be statistically significantly higher than the average score obtained by benign nodules (p =