Tiroid nodülleri benign-malign ayrımında superb mıcrovascular ımagıng (SMI) görüntüleme yönteminin ACR TI-RADS skorları ve ince iğne aspirasyon biyopsisi sonuçlarıyla karşılaştırılması
Comparison of superb microvascular imaging (SMI) method with ACR TI-RADS scores and fine needle aspiration biopsy results in differentiation of benign and malign thyroid nodules
- Tez No: 852654
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ÖNDER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş-Amaç: Ultrasonografi (USG), tiroid nodüllerinin görüntülenmesinde yaygın olarak kullanılan bir tekniktir. TI-RADS (Thyroid Imaging Reporting and Data System) ise nodüllerin malignite riskini belirlemek amacıyla klinik pratikte yaygın olarak kullanılan bir sonografik rehberlik sistemidir. Bu çalışma, Superb mikrovasküler görüntüleme (SMI) ve US-elastografi tekniklerinin tiroid nodüllerinin malignite riskini değerlendirmedeki potansiyelini araştırmayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, 15/07/2023-15/11/2023 tarihleri arasında İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi'nde tiroid nodüllerine yönelik İİAB kararı alınmış olgulara odaklanan prospektif gözlemsel araştırmadır. Çalışmaya 18 yaşından büyük hastalar katılmış, detaylı USG, TI-RADS skorları, SMI ve US-elastografi ile nodül değerlendirmesi ve gerekli ölçümler yapılmıştır. Pür kistik nodüller ve önceki radyoterapi alan olgular çalışma dışında bırakılmıştır. İnceleme sonuçları, hastane PACS sisteminden elde edilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza İİAB uygulanan toplamda 478 tiroid nodülü dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Ultrasonography (USG) is commonly used for imaging thyroid nodules. The Thyroid Imaging Reporting and Data System (TI-RADS) is a widely used sonographic guidance system in clinical practice to determine the malignancy risk of nodules. This study aims to investigate the potential of Superb Microvascular Imaging (SMI) and US elastography techniques in assessing the malignancy risk of thyroid nodules. Material and Methods: This prospective observational study enrolled cases with fine-needle aspiration biopsy (FNAB) decisions for thyroid nodules at Istanbul Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu City Hospital between 15/07/2023 and 15/11/2023. Patients aged 18 and above participated in the study, and detailed USG, TI-RADS scores, SMI, and US elastography were used for nodule evaluation and measurements. Cystic nodules and cases with previous radiotherapy were excluded from the study. Examination results were obtained from the hospital PACS system. Results: A total of 478 thyroid nodules with FNAB were included in our study.