Demokrat Parti dönemi Yeni İnan gazetesi (1954-1960)
The Democratic Party period between 1954-1960 of Yeni İnan newspaper (1954-1960)
  1. Tez No: 660213
  2. Yazar: MURAT KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Journalism, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışma, Tekirdağ'da yayın yapan Yeni İnan gazetesinin, 1954-1960 yılları arasındaki Demokrat Parti dönemini incelemektedir. Birinci bölümde, Demokrat Parti dönemi basın hayatı, Tekirdağ yerel basını ve Yeni İnan gazetesi hakkında bilgiler verilmektedir. İkinci bölümde, Yeni İnan gazetesinde yer alan yurt içi siyasi haberler incelenmektedir. Üçüncü bölümde ise Yeni İnan gazetesinde yer alan yurt dışı siyasi haberler üzerinde durulmaktadır. Son bölümde, Tekirdağ'ın nüfus, ekonomi, eğitim ve sağlık alanındaki gelişmelerine yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines, The Democratic Party period between 1954-1960 of Yeni İnan newspaper published in Tekirdağ. In the first part, information about the press life of the Democrat Party period, Tekirdağ local press and Yeni İnan newspaper were given. In the second part, domestic political news in Yeni İnan newspaper was analyzed. In the third part, foreign political news in Yeni İnan newspaper was emphasized. In the last section, the developments of Tekirdağ in the fields of population, economy, education and health are given.