Turizm eğitiminde sanal gerçeklik kullanımının öğrenme motivasyonuna etkisi
The effect of usage virtual reality in tourism education on student motivation
- Tez No: 660265
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH ÖZKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
İnsanlar yaşamları boyunca ortaya çıkan yeni ürünleri takip ederek teknoloji ile beraber gelişim göstermişlerdir. Özellikle son dönemde teknoloji birçok alanda yoğun bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Bu alanlardan biri olan eğitim ve öğretim, teknolojinin gelişimi ile paralel hareket etmektedir. Teknoloji, öğrencilerin derste farklı ve eğlenceli deneyimler yaşayarak ilgi göstermelerini sağlamaktadır. Mühendislik, mimarlık, tıp gibi eğitim alanlarında, teknoloji öğrencilerin dersten zevk almaları ve başarılı olmaları için etkili bir araç olarak gösterilmektedir. Buradan hareketle, turizm eğitiminde de uygulamalı ve teroik derslerde kullanımının önemli olduğu düşünülmektedir. Bunun yanında, teknolojik aletler aracılığıyla öğrencilerin bilgiye ulaşmalarının oldukça kolaylaştığını ve zaman tasarrufu sağladıklarını söylemek mümkündür. 21. Yüzyılda teknolojiyi iyi takip eden eğitim kurumları insanların eskiden hayal bile etmekte zorlandıkları yenilikçi teknolojik ürünleri ders faaliyetlerine entegre etmişlerdir. Bu teknolojik ürünlerden biri olan sanal gerçeklik, (VR) öğrencilerin dış dünya ile bağlantılarını kopararak başka bir boyutta eğlenceli ve farklı bir deneyimle derse motive olmalarını sağlamaktadır. Bu çalışma, turizm eğitiminde yenilikçi bir ürün olarak sanal gerçeklik kullanımının öğrenme motivasyonu açısından video kullanımına göre farklılığı ve yoğunluğunu ölçmeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın evreni Çukurova Üniversitesinde turizm öğrenimi gören öğrencilerinden, örneklemi ise Çukurova Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu öğrencilerinden oluşmaktadır. Çalışmaya katılan 60 öğrenci kolayda örneklem ile seçilmiş, araştırmada deneysel desen kullanılmış, verileri anket tekniği ile toplanmıştır. Araştırma bulgularında, sanal gerçeklik kullanımının öğrenci motivasyonu açısından video kullanımına göre bazı açılardan farklılıklar gösterdiği ve daha etkili bir araç olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
People have developed with technology by following the new products that have emerged throughout their lives. Especially recently, technology has been used extensively in many areas. Education and training, which is one of these areas, move in parallel with the development of technology. Technology enables students to show interest by having different and fun experiences in the lesson. In educational areas such as engineering, architecture, and medicine, technology is shown as an effective tool for students to enjoy and succeed in the course. Based on this, it is thought that its use in applied and theoretical courses in tourism education is also important. In addition, it is possible to say that it is easier for students to access information and save time with technological tools. In the 21st century, educational institutions that follow technology well have integrated innovative technological products that people had difficulty imagining in the past. Virtual reality (VR), one of these technological products, enables students to be motivated to the lesson with a fun and different experience in another dimension by breaking their connection with the outside world. This study aims to measure the difference and intensity of using virtual reality as an innovative product in tourism education in terms of learning motivation compared to video usage. The population of the study is composed of students studying tourism at Çukurova University and the sample is made up of students from the School of Tourism and Hotel Management at Çukurova University. 60 students participating in the study were selected with convenience sampling, the experimental design was used in the study, and their data were collected by questionnaire technique. In the research findings, it was determined that the use of virtual reality differs from video usage in some aspects in terms of student motivation and it is a more effective tool.