Turizm alanında yapılan büyük veri çalışmalarının bibliyometrik analiz tekniği ile incelenmesi
Examination of big data studies in the field of tourism with bibliometric analysis technique
  1. Tez No: 660264
  2. Yazar: MEHMET BALİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH ÖZKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışma ile“Turizm alanında yapılan büyük veri çalışmaları”konuları üzerine yapılmış bilimsel çalışmaların bibliyometrik yöntemlerle incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda WoS veri tabanı dizinlerinde“big data”+tourism kelimeleriyle tarama yapılarak elde edilen 1180 adet çalışmanın bilgileri derlenmiştir. Derlenen bilgiler çeşitli analizlere tabi tutulmuştur. Elde edilen bulgular ışığında, konuya katkıda bulunan; kurumlar, yazarlar, ülkeler ve yayınlarla ilgili bibliyometrik verilere ulaşılmıştır. En önemli kaynağı insan olan büyük veri kavramı son yıllarda oldukça önem kazanmıştır. İnsanlarla en çok iletişimde bulunan alanlardan biri olan turizmin büyük veri ile birlikte ele alındığı çalışmaların sayısının zamanla arttığı tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda,“turizm alanında yapılan büyük veri çalışmaları”konusunun gelişmeye açık olduğu için araştırmacılar tarafından ele alınması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
With this study, it is aimed to examine scientific studies on“Big data studies in the field of tourism”with bibliometric methods. In this context, the information of 1180 studies obtained by scanning the words“big data”+ tourism in WoS data base directories was compiled. The collected information has been subjected to various analyzes. In the light of the findings, contributing to the subject; Bibliometric data on institutions, authors, countries and publications were obtained. The concept of big data, whose most important resource is human beings, has gained importance in recent years. It has been determined that the number of studies that deal with tourism, which is one of the most common areas of communication with people, has increased over time. As a result of the research, it was concluded that the subject of“big data studies in the field of tourism”should be addressed by the researchers as it is open to development.