Âişe Abdurrahman'ın et-Tefsîrü'l-Beyânî adlı eserinde edebî tefsir yöntemi
Literary tafsir method in Aisha Abd al-Rahman's work titled et-Tafsîru'l-Beyânî
- Tez No: 660268
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TAHA BOYALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çağdaş dönemde dinî alandaki ıslah çalışmaları neticesinde farklı tefsir ekolleri ortaya çıkmıştır. Bu tezde bu ekollerden birisi olan edebî tefsir ekolü, beslendiği kaynaklar ve etkilediği isimler bağlamında incelenmiş, edebî tefsir yönteminin et-Tefsîrü'l-beyânî adlı eserde ne ölçüde uygulandığı ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. İlk bölümde edebî tefsir ekolünün kurucusu kabul edilen Emîn el-Hûlî'nin hayatı ve belâgat anlayışı araştırılarak edebî tefsirin menşei ortaya konulmuş, ardından edebî tefsir metodu, metodun arka planı ve aşamaları ele alınmıştır. İkinci bölümde ilk olarak Emîn el-Hûlî'nin öğrencisi ve eşi olan Âişe Abdurrahman'ın hayatı, eserleri ve edebî tefsir yöntemi anlatılmıştır. Ardından et-Tefsîrü'l-beyânî adlı eserin genel özellikleri ve Âişe Abdurrahman'ın bu eserde edebî tefsir yöntemine dair uygulamaları ele alınmış, bu alanda ne ölçüde başarılı olduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the modern period, different tafsir schools have emerged as a result of the improvement studies in the religious field. In this thesis, the literary exegesis school, which is one of these schools, has been examined in the context of the sources it has been fed and the names it has influenced, and it has been tried to reveal to what extent it is applied in the work titled et-Tafsîrü'l-beyânî. In the first chapter, the life and the rhetoric understanding of Emîn al-Hûlî, who is accepted as the founder of the literary tafsir school, is investigated and the origin of the literary tafsir is revealed, then the method and the background of the literary tafsir are discussed. In the second part, the life, works, and literary interpretation method of Âişe Abdurrahman, who is the student and wife of Emîn el-Hûlî, are explained. In the third part, which is the main and final part of the study, the general characteristics of the work titled et-Tafsîrü'l-beyânî and the applications of Âişe Abdurrahman on the literary tafsir method in this work are studied and it is tried to be revealed how successful it is in this field.