Periyodik muayenelerin etkinlik ve verimliliğinin değerlendirilerek tsk için model önerisi geliştirilmesi
Developing a model proposal for turkish armed forces (taf) by evaluating the efficacy and productivity of periodic medical examination
  1. Tez No: 660283
  2. Yazar: SOYKAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKER TÜRKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Tanımlayıcı tipte tasarlanan bu tez çalışmasında, TSK bünyesinde yürütülen ve sağlık hizmetleri içinde önemli bir yer tutan, periyodik sağlık muayenesi işlemleri değerlendirilerek, etkinlik ve verimliliğini arttırmaya yönelik model önerileri geliştirmek amaçlanmıştır. Bu amaçla periyodik sağlık muayeneleriyle ilgili mevzuat ile ülkemizdeki ve bazı ülkelerdeki benzer kurum ve kuruluşlarda bu amaçlarla yürütülen işlemler hakkındaki uygulamalar incelenmiş, literatürler ışığında verimlilik hesaplamalarından yararlanılmıştır. Çalışmaya uygun örnekleme yöntemi ile seçilen ve Askeri Sağlık Otomasyon Sistemi'nde yer alan, ikinci basamak sağlık hizmeti sunan yedi adet asker hastanesine periyodik sağlık muayene işlemleri için müracaat eden 1209 personel dahil edilmiştir. Çalışma 28 Ocak-21 Mart 2014 tarihleri arasında yapılmış, veriler personel tarafından doldurulan hasta bilgi formu ve Askeri Sağlık Otomasyon Sisteminden alınan bilgiler ışığında analiz edilmiştir. Katılımcılara konulan tanılar incelendiğinde en çok maruz kalınan hastalıkların göz hastalıkları (%22,7) olduğu saptanmıştır. Tam sağlam olanların sıklığı ise %22,1'dir. Çalışmamızda periyodik sağlık muayenesi ile yeni bir tanı konulması üzerinden hesaplanan verimlilik %62,3 bulunmuştur. TSK periyodik sağlık muayenesi işlemlerinin daha verimli hale getirilmesi için iyileştirilmesi gereken alanlar bulunmaktadır. Periyodik muayeneler sunulan modellerin uygulanması ile veya ileri çalışmalarla geliştirilecek alternatif yöntemlerin kullanılmasıyla daha verimli hale getirilebilir.
Özet (Çeviri)
In this descriptive study, it was aimed to develop model proposals to increase its efficacy and productivity by evaluating periodic medical examinations, which is conducted within the body of the Turkish Army Forces (TAF), and takes an important place in the health care. For this purpose, legislations related to periodic medical examinations and applications concerning with the procedures performed for this purpose in institutions and organization in our country and some countries were analysed, and benefited from the calculation of productivity in the light of literature. 1209 staff, who were choosen by convenience sampling method, took part in the Military Health Automation System, and applied for the periodic medical examinations to seven secondary military hospital serving secondary healthcare, were included to the study. The study was conducted between 28 January – 21 March 2014, and the data was analysed in the light of collected information from ASOS and patient information form filled up by the staff. When the diagnoses of the participants were assessed, it was found that the most imposed disease is eye diseases (22.7 %). The rate of healthy participants was 22.1 %. In the study, productivity, which has been calculated based on making new diagnosis by periodic medical examinations, was found as 62.3 %. There are fields that need to be improved to make the TAF periodic medical examination more effective. Periodic medical examination might be rendered more effective by the application of offered models or using alternative methods developed in the further studies.