Fen bilimleri öğretim elemanlarının öğretim oryantasyonları, yöntem ve teknikleri üzerine bir inceleme
A study on the teaching orientations, methods and techniques of science lecturers
  1. Tez No: 660284
  2. Yazar: FATMA OCAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIK SALİHA KARAL EYÜBOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma ile fen bilimleri öğretim elemanlarının fen öğretimi oryantasyonları ile kullandıkları öğretim yöntem ve tekniklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. 'Belli bir sınıf seviyesindeki fen öğretimine ilişkin hedeflerle ilgili bilgi ve inançlar ile fen öğretimine ilişkin genel düşünce şekilleri' olarak tanımlanan oryantasyon PAB'ın merkezi bir bileşeni olarak görülmektedir. Özel durum çalışması ile yürütülen araştırmanın katılımcılarını bir devlet üniversitesinin Fen Bilgisi Eğitimi Anabilim dalında görevli 5 öğretim elemanı oluşturmaktadır. Gözlem, mülakat ve öğrenme ve öğretim inançları değerlendirme aracı veri toplama araçları olarak kullanılmış, veriler tümden gelimli içerik analizi ile çözümlenmiştir. Bulgular katılımcıların akademik hassasiyet, sorgulama/rehberlikle sorgulama, süreç, kavramsal değişim ve didaktik oryantasyonlarına sahip olduklarını, keşif, proje temelli öğretim ve etkinliğe dayalı oryantasyonları ise sergilemediklerini göstermiştir. Çalışma öğretim elemanlarının alan bilgisinin kazandırılması ve kavramsal değişim gibi öğrenci anlamasına odaklanan araştırmaya dayalı oryantasyonlar ile alan bilgisinden bağımsız olan bilimsel süreç becerilerinin geliştirilmesi ve feni sorgulama olarak kabul eden programa dayalı oryantasyonlar geliştirdiklerini ortaya koymuştur. Öğretim elemanlarının anlatım ve gösteri gibi öğretmen merkezli yöntemlerin yanında, aktif öğrenmede kullanılan soru-cevap, tartışma, laboratuvar ve problem çözme ile nadiren de örnek olay ve gösterip yaptırma gibi öğrenci merkezli yöntemleri de kullandıkları tespit edilmiştir. Kullanılan öğretim tekniklerinin ise mikro öğretim, beyin fırtınası, istasyon ve benzetim ile sınırlı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the orientations, a component of pedagogical content knowledge (PCK), of science teaching lecturers, and the teaching methods and techniques they use. Orientation is seen as a pivotal component of PCK, which is defined as 'knowledge and beliefs about the goals of science teaching at a certain grade level and general ways of thinking about science teaching'. Participants of the study which is carried out using the case study are 5 lecturers working in the science education department of a state university. Observations, interviews, and teaching and learning beliefs assessment instrument were used as data collection tools, and the data were analysed by deductive content analysis. The findings showed that the participants had orientations of academic rigor, inquiry / guided inquiry, process, conceptual change and didactic, while they did not exhibit discovery, project-based teaching and activity driven orientations. The study revealed that lecturers displayed research-based orientations focusing on student understanding, such as the acquisition of subject matter knowledge and conceptual change, and the development of scientific process skills independent of field knowledge and program-based orientations that consider science as inquiry. In addition to teacher-centered methods such as lecture and demonstration, lecturers also used student-centered methods such as question-answer, discussion, laboratory and problem solving, and rarely case study and demonstration methods used in active learning. It is determined that the teaching techniques used were limited to micro teaching, brainstorming, station and simulation.