Tip II diabetes mellitus hastalarında MDA-LDL-IgG düzeylerinin araştırılması
The investigation of MDA-LDL-IgG levels of type II diabetes mellitus patients
  1. Tez No: 660282
  2. Yazar: ALPER TUNGA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. GÜVENÇ GÜVENEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, İç Hastalıkları, Biochemistry, Internal diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Hiperglisemi varlığının oksidatif parametrelerin üretiminin artışına neden olduğu bildirilmiştir. Tip II diyabetli (DM) hastalarda glisemik kontrolün oksidatif stres ve lipit profiline etkisini inceledik. Serum total kolesterol, HDL-KOL kolesterol, LDL kolesterol, trigliserit, HbA1c ve MDA-LDL-IgG düzeyleri 70 olguda belirlendi (25 erkek, 45 kadın). Olguların hiçbiri, son 3 aydır, lipit metabolizmasına etki edecek herhangi bir ilaç kullanmamaktaydı. Tüm olgular 4 grupta incelendi: Metabolik olarak kötü kontrollü DM (HbA1c > % 8, n=22), iyi kontrollü DM (HbA1c ≤ % 8, n=18) hiperkolesterolemili hastalar (n=15) ve kontrol grubu (n=15). HbA1c çalışmasında Synchron LX-20 (Beckman Coulter Inc, Fullerton, USA) kullanıldı. MDA-LDL-IgG ise ELISA (Labor Giagnostika Nord GmbH & Co. KG, Nordhorn, Germany) yöntemi ile çalışıldı. Serum MDA-LDL-IgG düzeyleri metabolik olarak iyi kontrollü gruba kıyasla, (342.16±115.59 U/L) kötü kontrollü grupta (504.22±260.68 U/L) belirgin olarak artmıştı (p=0.021); ancak LDL kolesterol düzeyleri arasında anlamlı fark bulunamadı (134.83±29.05 mg/dl ve 141.14±40.24 mg/dl) (p=0.923). Tüm olgularda oksidatif parametre olarak MDA-LDL-IgG ile metabolik kontrol arasında korelasyon gözlendiğinden (r=0.498), MDA-LDL-IgG'nin rutin laboratuvar uygulamalarında değerlendirilmesi uygun olabilir.
Özet (Çeviri)
Persistence of hyperglycemia was recorded to cause increased production of oxidative parameters. We investigated the effect of glycemic control on oxidative stress and lipid profile in type 2 diabetes mellitus. Serum total cholesterol, HDL cholesterol, LDL cholesterol, triglyceride, HbA1c and MDA-LDL-IgG levels were assessed in 70 subjects (25 male, 45 female). None of the participands were taking medication or other agents known to affect lipid metabolism during the last three months' time. All cases were evaluated in four groups: As metabolically poorly controlled DM (HbA1c > 8 %, n=22), well controlled DM (HbA1c ≤ 8 %, n=18), hypercholesterolemic patients (n=15) and control group (n=15). HbA1c was assayed by means of Synchron LX-20 (Beckman Coulter Inc, Fullerton, USA). MDA-LDL-IgG was assayed by ELISA (Labor Diagnostika Nord GmbH & Co. KG,Nordhorn, Germany). Serum MDA-LDL-IgG levels were significantly increased in metabolically poorly controlled group (504.22±260.68 U/L) in relation to metabolically well-controlled (342.16±115.59 U/L) DM patients (p=0.021), but there was no significant difference in LDL cholesterol levels between these groups (141.14±40.24 mg/dl vs. 134.83±29.05 mg/dl) (p=0.923). Since MDA-LDL-IgG as an oxidative parameter, is well correlated with metabolic control (r=0.498), it may be appropriate to evaluate MDALDL-IgG in addition to routine laboratory assessments.