Türkiye Pruneae (Rosaceae) tribusunun revizyonu
The revision of the Pruneae (Rosaceae) tribe of Turkey
- Tez No: 66029
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİNASİ YILDIRIMLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 309
Özet
Türkiye'de yetişen Pruneae (Rosaceae) tribusuna bağlı taksonlann eksik betimleri, kullanışsız teşhis anahtarları ve yetersiz yayılış bilgileri nedeniyle çeşitli sistematik sorunları vardır. Sistematik sorunların çözümünde taksonlann morfolojisi başta olmak üzere anatomisi, palinolojisi, sitolojisi ve nümerik taksonomisi ayrı ayrı ele alınmıştır. Türkiye Florası'nda Pruneae tribusuna bağlı 7 cinse ait {Padus, Laurocerasııs, Prurtus, Cerasııs, Armeniaca, Persica ve Amygdahıs) 32 tür ve 42 takson bu tez çalışmasını oluşturmuştur. Araştırmaları 1992-1997 yıllan arasında süren bu çalışma sonunda cinslerin ve türlerin betimi yeniden aynntılı olarak ortaya konmuştur. Ayrıca her türün çizimi verilmiş, Türkiye ve Dünya yayılışlan haritalar üzerinde gösterilmiştir. Cins, tür ve türaltı taksonlan ayırabilmek için daha kullanışlı anahtarlar hazırlanmıştır. Bu iki işlem yapılırken taksonların anatomik, palinolojik, sitolojik ve nümerik özelliklerinden de yararlanılmıştır. Bazı cinslere ait türlerin evrimsel sırası yeniden düzenlenmiştir. Bu arada toplam 1106 örneğin değerlendirilmesi sonucu yeni bir takson ortaya çıkmamasına rağmen, yeni bir kombinasyon ve statü (Pmıtus cocomilia var. ursina) oluşturulmuştur. Türkiye için yeni bir kayıt (Cerasııs brachypetala var. brachypetala) ilk kez belirtilmiştir. Aynca Türkiye Florası'nda geçen 7 takson yeni sinonim olarak verilmiştir. Böylece, araştırmalar sonucunda Pruneae tribusuna ait Türkiye'de mevcut en son 30 tür ve 35 takson olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The taxa belonging to the tribe Pruneae (Rosaceae) growing in Turkey have taxonomic problems due to inadequate descriptions, non- workable keys and inadequate knowledge of geographic distribution. In this study, an interdisciplinary approach including morphology, anatomy, palynology, numerical taxonomy and cytology has been applied in order to solve the problems. Thirtytwo species and 42 taxa in the 7 genera {Packs, Laurocerasus, Prunus, Cerasus, Armeniaca, Persica and Amygdahis) of the Pruneae tribe in Flora of Turkey were examined. Descriptions of the genera and species were newly made in detail as a result of a research period of 1992-1997. In addition, drawings for each species were given and their distributions in Turkey and in the world were shown on maps. More workable keys were constructed to distinguish the genera, species or lower categories. The data from anatomical, palynological, cytological and numerical studies were also taken into consideration. Phylogeny of the species of some genera were rearranged. Although there is no a new taxon to science as a result of the evaluation of 1106 samples, a new combination for Prumis cocomilia var. ursina has been established. Besides, a new record of Cerasus brachypetala var. brachypetala for Turkey has been mentioned and 7 taxa in the Flora of Turkey have been reduced to synonyms. In the light of the results of this study, 30 species and 35 taxa in the Pruneae tribe in Turkey have been defined.