Sakarya Havzasının Ankara İli sınırlarındaki kollarının ihtiyofaunası ve tatlısu kefali (Leuciscus cephalus l. 1758) nin büyüme özellikleri
Growth characteristics of chub (Leuciscus cephalus l. 1758) and ichthyofauna of the Sakarya Basins tributaries in Ankara
  1. Tez No: 66030
  2. Yazar: CEVHER ÖZEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ERKAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada. Temmuz 1994 - Haziran 1995 tarihleri arasında Sakarya Havzası' nın Ankara ili sınırları içerisindeki kollarından seçilen istasyonlardan yakalanan Leuciscus cephalus türünün büyüme özellikleri incelenmiştir. Bununla birlikte, farklı ekolojik özellikler gösteren istasyonların fiziksel ve kimyasal paramatreleri belirlenerek, bunların istasyonlardan yakalanan balıkların tür kompozisyonu ve populasyon yoğunlukları üzerindeki etkileri tartışılmıştır. Yapılan su analizleri sonucunda, çalışma alanının su kalitesinin giderek bozulduğu belirlenmiştir ve bu durumun, balıkların tür kompozisyonundan çok populasyon yoğunluktan üzerinde etkili olduğu bulunmuştur. Çalışma sonunda, çevresel faktörlerin değişimine dayanıklı olan Orthrias angorae'mn % 29,70, ekonomik öneme sahip olan Capoeta tinccf nm ise % 28,80'lik bir oranla ihtiyofaunadaki en baskın türler olduğu saptanmıştır. Kirmir Çayı, Ova Çayı ve Aladağ Çayf ndan yakalanan Leuciscus cephalus örneklerinin yaş-boy, yaş-ağırlık ve boy- ağırlık ilişkisi açısından aralannda önemli bir farklılık görülmemiştir. Buna karşın, Aladağ Çayfndaki L cephalus bireylerinin yaşlara göre saptanan ortalama kondisyon faktörü değerlerinin diğer istasyonlardan elde edilen değerlerden düşük olduğu ve bu farkın da istatistiksel açıdan önemli olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research, the growth characteristics of Leuciscus cephalus which were caught in the sampling stations that were selected from the Sakarya Basins' tributaries in Ankara, between July 1994 - June 1995, were determined. In relation to this, after identifying the physical and chemical parameters of the sampling stations which show different ecological characteristics, the effect of these parameters on the ichthyofauna and population densities of the fish caught in the sampling station were discussed. As a result of water analysis, it was determined that the water quality of the studied area were becoming polluted and it was found out that this situation affects the population density more than the ichthyofauna. After the research, it was realized that Orthrias angorae and Capoeta tinea with an economic value, which endured the changes of the environmental factors were the dominant species in the ichthyofauna with the rates of (). angorae 29.7% and ( \ Unca 28.8%. There was no significant difference revealed between the relations of age- length, age-weight and length-weight of L cephalus samples which were caught in Kirmir Çayı, Ova Çayı and Aladağ Çayı. On the other hand, the average condition factors which were determined according to the ages of the L. cephalus species in Aladağ Çayı were found to be less than the results which were taken from the other sampling stations and it was determined that this difference was important from the statistical aspects.