Doğa sporu antrenörlerinin sporcuları yönünden algılanan etkili iletişim düzeylerinin incelenmesi
Examination of the level of communication skills of nature sports trainers perceived by nature sports athletes
  1. Tez No: 660291
  2. Yazar: MERVE ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırmanın Amacı ve Yöntemi; Doğa sporu antrenörlerinin etkili iletişim beceri düzeylerinin incelenmesini amaçlayan bu çalışmada betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Doğu Karadeniz bölgesinde Rize ilinde doğa sporu antrenörlerinin sporcuları yönünden algılanan etkili iletişim düzeylerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Rize ilinde Doğa Sporu Yapan Sporculardan (Rafting, Kano, Dağcılık, Kayak, Trekking) 124 erkek, 29 kadın olmak üzere topam153 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Yılmaz İ. tarafından geliştirilen 48 maddeden oluşan“Antrenörlerin Etkili İletişim Becerileri Ölçeği”(2008) kullanılmıştır. İstatistiksel olarak öncelikle verilere normallik testi (Shapiro Wilks) yapıldı ve verilerin normal bir dağılıma sahip olduğu görüldü. Sporcuların dağılım yüzdeleri tanımlayıcı istatistik (Descriptive Statistic) ile belirlendi. Cinsiyet ve sporculuk düzeyine bağlı olarak sporcuların iletişim puanlarının karşılaştırılmasında α=0.05 anlamlılık düzeyinde bağımsız iki grup için T-Testi yapıldı. Yaş, Eğitim Düzeyi, Spor Dalı, Takım Türü, Spor Yapma Yılı, Haftalık Antrenman Sayısı, Aynı Antrenörle Çalışma Süresi, Babanın Eğitim Durumu ve Annenin Eğitim Durumuna bağlı olarak ise yine α=0.05 anlamlılık düzeyinde tek yönlü Anova (One Way Anova) testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Purpose and Method of the Research; In this study, which aims to examine the effective communication skill levels of outdoor sports trainers, a descriptive scanning model was used. The universe of the research is aimed to examine the effective communication levels perceived by the athletes of nature sports trainers in the province of Rize in the Eastern Black Sea region. A total of 153 participants, 124 men and 29 women, are athletes doing nature sports (Rafting, Canoeing, Mountaineering, Skiing, Trekking) in Rize. As a data collection tool in research; Yılmaz İ. The“Effective Communication Skills Scale of Antennas”(2008), which consists of 48 items, was used. Statistically, the data was tested for normality (Shapiro Wilks) first and it was seen that the data had a normal distribution. The distribution percentages of the athletes were determined by the Descriptive Statistic. T-Test was performed for two independent groups at α = 0.05 significance level in comparison of communication scores of athletes depending on gender and sportsmanship level. One-way Anova (One Way Anova) test was applied at α = 0.05 significance level, depending on the age, education level, sport branch, team type, the year of doing sports, the number of training per week, the duration of working with the same trainer, the educational status of the father and the education status of the mother .