Spor medyasının liselerde okuyan sporcu öğrenciler üzerindeki etkisinin araştırılması (Rize ili örneği)
Investigation of the effects of sports media on athlete students studying in high schools (Rize province example)
- Tez No: 660297
- Danışmanlar: PROF. DR. ARSLAN KALKAVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmada spor medyasının liselerde okuyan sporcu öğrenciler üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmanın evrenini 2019-2020 öğretim yılında Rize ilinde lise düzeyinde eğitim gören okul takımı sporcuları oluşturmaktadır. Bu çalışmaya gönüllü olarak 232 (67'u kız ve 165'i erkek) sporcu öğrenci katıldı. Veri toplama aracı olarak Spor Medyası Etkisi ölçeği kullanıldı. Doran (2015) tarafından geliştirilen ölçek 5'li Likert tipinde 20 maddeden oluşmaktadır. Ölçek; Spora Yönelmede Aile ve sosyal Çevre Üzerindeki Etki Düzeyi ve Spora Yönelmeye Neden Olan Diğer Faktörler Üzerindeki Etkisi olmak üzere 2 alt boyuttan oluşmaktadır. Ölçeğin Cronbach Alfa katsayısı 0,810 olarak hesaplanmıştır. Elde edilen verilere öncelikli olarak Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk normallik testleri uygulandı. Verilerin normallik durumuna göre (= 0.05 anlamlılık düzeyinde) ikili karşılaştırmalarda T-testi veya Mann-Whitney-U testleri uygulandı. Üç ve üzeri gruplarda Tek yönlü Anova veya Kruskal-Wallis H testleri uygulandı. Anlamlı bulunan farklılıklar için ikinci seviye testi olarak Tukey HSD Testi uygulandı. Test sonuçları; yaş, ailenin aylık gelir durumu, takip ettiği medya türü ve sporculuk düzeyine göre sporcu öğrencilerin her iki alt boyut puanları arasında önemli farklılıklar olduğu görüldü (p0.05). Sonuç olarak; spor medyasının okul takımlarına yer alan sporcu öğrencilerin spora yönelme ve spor dalı tercihleri üzerinde önemli etkileri olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effect of sports media on high school athlete students. The target population of this study consists of high school athletes studying in Rize in the 2019-2020 academic year. 232 (67 girls and 165 boys) athletes participated in this study voluntarily. Sports Media Impact scale was used as data collection tool. The scale developed by Doran (2015) consists of 20 items in 5-point Likert type. Scale; It consists of 2 sub-dimensions, namely, the effect level on the family and social environment in orientation towards sports, and the effect on the other factors that cause orientation towards sports. The Cronbach Alpha coefficient of the scale was calculated as 0.810. Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk normality tests were applied to the data obtained primarily. T-test or Mann-Whitney-U tests were applied in paired comparisons according to the normality of the data (at the significance level of = 0.05). One-way Anova or Kruskal-Wallis H tests were used in groups of three or more. Tukey HSD Test was used as the second level test for significant differences. Test results; It was observed that there were significant differences between the scores of athletes in both sub-dimensions according to age, monthly income of the family, the type of media followed and the level of sportsmanship (p 0.05). As a result; It is seen that sports media have an important effect on the orientation to sports and sports branch preferences of the athlete students in school teams.