Professional development challenges experienced by language instructors at a foundation university: A case study
Bir vakıf üniversitesindeki dil okutmanlarının profesyonel gelişimlerinde karşılaştıkları zorluklar: Bir durum çalışması
- Tez No: 660298
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH CENDEL KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu nitel durum çalışması Türkiye'de bir vakıf üniversitesinin İngilizce hazırlık programında çalışmakta olan okutmanların profesyonel gelişim süreçlerine yönelik yaşadıkları zorlukları incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmaya ana dili Türkçe olan sekiz İngilizce okutmanı katılmıştır. Veri toplama sürecince yarı yapılandırılmış görüşmeler ve araştırmacının alan notları kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçları, katılımcıların mesleki gelişimlerine yüksek bir önem atfetmelerine rağmen, mesleki gelişimlerini engelleyen bazı ortak faktörler olduğunu göstermiştir. Bunlar, bireysel özellikler ve bağlamsal faktörler olarak iki ana kategoride gruplandırılmıştır. Çalışmaya katılan öğretmenlerin profesyonel gelişim faaliyetlerine katılımının önündeki en büyük engel yeterli zamanlarının olmaması ve kendi gelişim faaliyetleri üzerinde yeterince özerkliğe sahip olmamaları olarak belirtilmiştir. Katılımcılar, kendi profesyonel gelişimleri sırasında yaşadıkları zorluklar ışığında, daha etkili bir profesyonel gelişim için bazı önerilerde bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
This qualitative case study has been conducted in order to explore the challenges experienced by English language teachers regarding their professional development. The study was carried out in the English language preparatory program at a foundation university in central Turkey. Eight English language instructors working in the program participated in the study. The data were gathered through semi-structures interviews and researcher's field notes. The results of the study demonstrated that even though participants attributed a high importance to their professional development, there are several factors which hinder their professional development. Those factors are grouped under individual characteristics and context-bound factors. Teachers in this study reported that they suffered most from lack of time and lack of autonomy over their own professional development. In the light of the challenges experienced, the participants proposed suggestions regarding their perceived needs and expectations to have a more efficient professional development to achieve the intended goals of teacher growth.