Farklı liselerdeki sporcu öğrencilerin problem ve beklentilerinin belirlenmesi ve karşılaştırılması (Ankara il örneği)
Definition and comparison of problems and expectations of athlete students attending to different high schools (The Sample of Ankara city)
- Tez No: 108192
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZBAY GÜVEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 403
Özet
Bu araştırmada farklı liselerde okuyan sporcu öğrencilerin problem ve beklentileri belirlenerek, bu problem ve beklentilerin okul türlerine, okullar bulundukları bölgelerin altyapısal gelişmişlik düzeylerine ve sporcu öğrencilerin kişisel bilgilerine göre farklılaşıp farklılaşmadığı karşılaştırılmıştır. Araştırmanın evrenini 2000-2001 Eğitim-Öğretim yılında Ankara'nın seki/ merkez ilçesinde okuyan 4206 sporcu öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada, tabakalı orantılı tesadüfi örneklem yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizlerinde tek ve çift yönlü varyans analizi. ı-testi. ki kare testi ve scheffe testi uygulanmıştır. Araştırmada iki envanter kullanılmış olup. geçerlik ve güvenirlikleri ayrı ayrı yapılmıştır.“Sporcu Öğrenci Problem Tanıma Envanteri -L”sekiz problem alam ve 106 problem maddesinden.“Sporcu Öğrenci Beklenti Belirleme Envanteri-L”ise yedi beklenti alanı ve 56 beklenti maddesinden oluşmuştur. Envanterler ve Kişisel Bilgi Formu, örneklem olarak belirlenen 107.1 sporcu öğrenene uygulanmıştır. Araştırma sonucu elde edilen bulgular şöyle özetlenebilir:“Sporcu Öğrenci Problem Tarama Envanteri-L”den elde edilen puanlanıl sayısal dağılımlarına göre. araştırmaya katılan sporcu öğrencilerin problem alanları sırasıyla şunlardır: 1. Kurum ve kuruluşlarla ilgili problemler. 2. Okul yaşamı ile ilgili problemler. 3. Gelecek ile ilgili problemler. 4. Ekonomik dunun ile ilgili problemler. 5. Başkalarıyla ilişkiler ile ilgili problemler. 6. Aile yaşamı ile ilgili problemler. 7. Benlik ve iç yaşam ile ilgili problemler. 8. Beden sağlığı ve gelişimi ile ilgili problemler Sıralamada, sporcu öğrencilerin en öncelikli problemlerinin: spor kurum ve kuruluşları, okul yaşamı, gelecekle ve ekonomik dununla ilgili olduğu görülmektedir. Bu tespit spor kulübünün, federasyonun, medyanın, okulun, gelecek kaygısının ve ekonomik koşulların diğcr problem alanlanna göre sporcu öğrencinin yaşamında ne kadar etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca“Sporcu Öğrenci Beklenti Belirleme Envanteri-L”den elde edilen puanların sayısal dağılımına göre araştırmaya katılan sporcu öğrencilerin beklenti alanları öncelik sıralamasına göre şöyle tespit edilmiştir: 1. Kulüplerden beklentiler. 2. Okul yönetiminden beklentiler. 3. Federasyondan beklentiler. 4. Ailelerinden beklentiler. 5. Medyadan beklentiler. 6. Arkadaşlarından beklentiler. 7. Sponsorlardan beklentiler Beklenti alanlanna göre ilk sıralarda kulüplerden, okuldan, federasyondan beklentilerin yer alması, sporcu olmalarından kaynaklanan isteklerin ve yine sporcu olmalarından dola\ı karşılaştıkları zorlukların çözümüne yönelik beklentilerin, öncelik taşıdığını göstermiştir. Ayrıca bulgular sonucunda, sporcu öğrencilerin genel olarak Devlet ve özel liselerde, altyapısal olarak gelişmiş ve orta düzeyde gelişmiş bölgelerdeki liselerde öğrenim görmeleri ve kişisel bilgilerine göre problem ve beklentilerinin farklılık gösterdiği tespit edilmiş olmasına rağmen birçok problemleri de ortak yaşadıkları anlaşılmıştır. Öğrenciye verilecek spor hizmetlerinde, eğitim-öğretim faaliyetleri planlanırken, değişen şartlara, yeni gelişmelere bağlı olarak sporcu öğrencilerin ne tür problem ve beklentileri olduğunun belirlenmesi büyük önem taşımaktadır. Bunun yanında bu tür çalışmaların her okul türü ve kademesinde belli periyotlarla yapılmasında yarar vardır. Böylece elde edilecek bulguların ve çözüm yollarının birleştirilerek sporcu öğrencilere götürülecek hizmetlere yön vereceği düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
In thi research, by being determined the problems and expectations of the sportsmen or sportswomen who are students at various High schools, it has been compared that if these problems and expectations have any differences among them or not in accordance with the kinds of High Schools, infrastructural development levels of schools and personal data of the sportsmen/sportswomen. 4206 sportsmen/sportswomen, who were students at schools in eight central countries of Ankara, in the Education Year of 2000-2001. joined in this research. The method of Level proportional change sampling has been used. In statistical analysis of the obtained data. variance analysis with one-way and two way. t-test. ki square test and scheffc test were used. Two inventories were used in the research, and validity and reliability were realized separately“Sportsman/Sportswoman Problem Scanning Inventory-L'”has got eight problem fields and 106 problem articles, and“Sportsman/Sportswoman Expectation Determination Inventory-L”has got seven Expectation Fields and 56 Expectation articles. Inventories and Personal Data Form were applied to 1073 sportsmen/sportswomen who were students and were determined as sampling. Findings obtained through this research can be summerized as follows: According to the arithmetic distribution which were obtained from“Sportsman Student Problem Scanning Inventory-L”the problems of the athlete students have been determined as follows: 1.Problems about the institution, establishment. 2. Problems about school life. 3. Problems about future expectations. 4. Problems about economical conditions. 5. Problems about other people. 6. Problems about family life. 7. Problems about personality and inner life. 8. Problems about body health and development In this listing it's observed that problems about the sports institutions, school lire, future expectations and economical conditions are the leading problems through all of the listing. This points out the importance of sports club, federation, media, school, future anxiety and economical conditions when compared to other fields of problems. According to the arithmetic distribution of the expectations of athlete students which were obtained from“Sportsman Student Expectation Determination Inventory-L”. the expectation fields of the sportsmen, who joined in the research, have been determined in accordance with priority order as follows: 1. Expectations from sports club. 2. Expectations from school management. 3. Expectations from federation. 4. Expectations from family. 5. Expectations from media. 6. Expectations from friends. 7. Expectations from sponsors. As the leading expectations are from sports club, school and federation, it becomes clear that they have priority in solving problems of the athlete students which are caused by these students" athletic activities. Besides as a result of these findings it's understood that athlete students are mainh attending to state and private high schools which have developed substructures and these students have common problems and expectations although their problems and expectations differ due to their levels of personal knowledge. While educational programs and activities are being planned, determination of the problems and expectations of the sports students have a vital importance to provide beneficial sports services. It's also useful to make such regulations in every school and stage in certain periods. Thus it can be accepted that these findings and proposed solutions can be gathered and can give a direction to the facilities for sports students.