Kano-kayak ve kürek sporcularının sprınt ve mesafe performanslarının, kas içi oksijen saturasyonu üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of sprint and distance performances of the athletes in canoe-kayak and rowing on intramuscular oxygen saturation
- Tez No: 660300
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR ORKUN PELVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı büyükler kategorisindeki kano, kayak ve kürek branşlarındaki sporcuların kısa ve uzun mesafe performanslarında kas içi oksijen doygunlukları (%SmO2) ölçülerek sonuçlarının incelenmesidir. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza ulusal seviyedeki 30 gönüllü (11 kürek, 11 kayak ve 8 kano sporcusu) katılmıştır; yaş 20,53 ± 3,23 yıl, boy 181,70 ± 7,90 cm, kilo 78,60 ± 11,22 kg ve vücut kitle indeksi (BMI) 23,73 ± 2,37. Çalışmamız karada branşlara ait ergometrelerde yapılan 40 saniye (sn) ve 4 dakika (dk) (sprint- mesafe) testleri ile kano/kayak ve kürek branşlarındaki sporcuların kas içi oksijen saturasyonu durumları YKS teknolojisi kullanılarak M. Biceps B. (BB) ve M. Vastus L. (VL) kaslarında ölçülmüştür. Bulgular: Kano ve kayak sporcularının 40sn yüklenme esnasındaki minimuma düşüş hızlarını incelediğimizde, BB (p: ,382) ve VL (p: ,150) için anlamlı farklılık bulunamamıştır. Kano ve kayak 4dk yüklenme esnasındaki minimuma düşüş hızlarını incelediğimizde ise BB (p: ,045) ve VL (p: ,007) için anlamlı fark bulunmuştur. Kano, kayak ve kürek branşlarını karşılaştırdığımızda BB (p: ,424) ve VL (p: ,222) için 40sn yüklenme esnasında minimuma düşüş hızlarında anlamlı farklılık bulunamamıştır. Sonuç: Sonuç olarak branşlar arası farklılıkların duruş pozisyonu, sporcular arası kardiovasküler farklılıklar, vücut uzuvları kullanım oranları, dakikada çekilen kürek sayısı gibi bir çok faktörün kas içi oksijen saturasyonu oranını etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this study is to compare the results by measuring the intramuscular oxygen saturation (SmO2%) in the short and long distance performances of the athletes in canoe, kayak and rowing. Methods: The intramuscular oxygen saturation status of the athletes in canoe / kayak and rowing were measured using the NIRS (near infrared spectroscopy) technology with 40 second (sec) and 4 minutes (min) (sprint-distance) tests performed on the land with special ergometers of the each branches. Results: Comparing the canoe and kayak branches, there is no significant difference was found in the drop velocities to minimum, during 40 second sprint for BB (p: ,382) and VL (p: ,150). As we compare to 4 minutes performans, a significant difference was found in both muscles for both branches (BB p: ,045, VL: p: ,007). When we compare the canoe, kayak and rowing, there is no significant difference was found in the drop velocities to minimum during 40 second sprint for BB (p: ,424) and VL (p: ,222). Conclusion: As a result, it is thought that many factors such as differences between branches, posture position, cardiovascular differences between athletes, using of body parts, number of stroke per minute affect the value of intramuscular oxygen saturation.