İç Anadolu bölgesi geleneksel konutları arasında Çankırı geleneksel konutlarının yeri
The place of Çankırı traditional houses between traditional houses in the Central Anatolia region
- Tez No: 660301
- Danışmanlar: PROF. DR. NUR URFALIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi ve Kuramı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 657
Özet
“İç Anadolu Bölgesi Geleneksel Konutları Arasında Çankırı Geleneksel Konutlarının Yeri”başlıklı çalışmada; öncelikle İç Anadolu Bölgesi'ndeki illerde bulunan geleneksel konutların mimari ile bezeme özellikleri incelenmiş, sonrasında ise tezin ana konusunu oluşturan Çankırı Merkez ve İlçelerdeki geleneksel konutların tespitleri yapılarak mimari ve bezeme özellikleri detaylı olarak ele alınmıştır. Tezin Birinci Bölümü“Giriş”ana başlığı altında Literatür Özeti, Tezin Amacı ve Hipotez alt başlıklarından oluşmaktadır. İkinci Bölüm'de“Geleneksel Anadolu Konutu”ana başlığı altında Geleneksel Anadolu Konutunun Tanımı, Geleneksel Anadolu Konutunun Tarihçesi, Geleneksel Anadolu Konutunun Oluşumu, Geleneksel Anadolu Konutunun Plan Tipleri ve Geleneksel Anadolu Konutunun Bölgelere Göre Dağılımı alt başlıklarında geleneksel konutun tanımından tarihçesine, plan tiplerinden bölgere göre dağılımına kadar çeşitli açıklamalar ve incelemeler yapılmıştır. Üçüncü Bölüm'de“İç Anadolu Geleneksel Konutları”ana başlığı altında Aksaray, Ankara, Çorum, Eskişehir, Kayseri, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde, Sivas ve Yozgat Geleneksel Konutlarının Plan, Cephe ve Bezeme Özellikleri alt başlıklarında geleneksel konutların plan, cephe ve bezeme özellikleri incelenmiştir. Dördüncü Bölüm'de“Çankırı'daki Geleneksel Konutlar”ana başlığı altında Çankırı Kentinin Konumu, Tarihi ve Kent Dokusunun Özellikleri, Çankırı Merkez İlçedeki Geleneksel Konutların Kataloğu ve Çankırı İlçelerindeki Geleneksel Konutların Özellikleri alt başlıklarında; Çankırı kentinin konumu, ad, tarihi, kent dokusunun özellikleri ve geleneksel konutların plan, cephe ve bezeme özellikleri araştırılmıştır. Beşinci Bölüm'de“Çankırı Geleneksel Konutlarının Özellikleri”ana başlığı altında Plan Özellikleri, Cephe Özellikleri ve Bezeme Özellikleri alt başlıklarında; Çankırı'daki geleneksel konutların plan tipleri, cephe biçimlenişleri ve bezeme olarak cephe ve iç mekandaki yapı elemanlarının bezeme özellikleri incelenmiştir. Altıncı Bölüm'de“Çankırı'daki Geleneksel Konutların İç Anadolu'daki Geleneksel Konutlar İle Karşılaştırılması”ana başlığı altında Plan Açısından, Cephe Açısından ve Bezeme Açısından alt başlıklarında; Çankırı'daki geleneksel konutların İç Anadolu'daki geleneksel konutlar ile plan, cephe ve bezeme açısından arasındaki farklılıklarından benzerliklerine kadar incelemeler yapılmıştır. Yedinci Bölüm'de“Sonuç ve Öneriler”ana başlığı altında çalışmanın sonucu olarak Çankırı geleneksel konutlarının İç Anadolu geleneksel konutları içindeki yeri tablo ve karşılaştırmalarla ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
“The Place Of Çankırı Traditional Houses Between Traditional Houses İn The Central Anatolia Region”. Firstly, the architectural and decoration properties of traditional houses in the provinces in Central Anatolia Region were examined, and then the architectural and decoration properties of the traditional houses in Çankırı Central and Districts, which constitute the main subject of the thesis, were analyzed in detail. The Firstly Chapter of the Thesis consist of Literature Summary, Purpose of the Thesis and Hypothesis subtitles under the main title of“Introduction”. In the Second Chapter, under the title of“Traditional Anatolia House”, Definition of Traditional Anatolia House, History of Traditional Anatolia House, Formation of Traditional Anatolia House, Plan Types of Traditional Anatolia House and Distribution of Traditional Anatolia Houses by Regions, under these subtitles; various explanations and examinations have been made from the definition of traditional house to its history, from plan types to distribution by regions. In the Third Chapter, under the title of“Traditional Houses in Central Anatolia”, in the subheadings of the Plan Façade and Decoration Features of the Traditional Houses in Aksaray, Ankara, Çorum, Eskişehir, Kayseri, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde, Sivas and Yozgat traditional houses, plan, facade and decoration features were examined. In the Fourth Chapter, under the main heading of“Traditional Houses in Çankırı”, in the subheadings of Location of Çankırı City, History and Characteristics of the Urban Texture, Catalog of Traditional Houses in Çankırı Central District, and Characteristics of Traditional Houses in Çankırı Distrcits; The location, name, history of the city of Çankırı, features of urban texture and the plan, facade and decoration features of its traditional houses were investigated. In the Fifth Chapter, under the main heading“Characteristics in Traditional Houses in Çankırı”, in the subheadings of Plan Features, Facade Features and Decoration Features; the plan types, facade formations and decorations features of the building elements in the facade and interior spaces of traditional houses in Çankırı were examined. In the Sixth Chapter, under the main title of“Comparison of Traditional Houses in Çankırı with Traditional Houses in Central Anatolia”, in terms of Plan Angle, Facede Angle and Embellishment subtitles; Investigations have been made from the differences between the traditional residences in Çankırı and the traditional residences in Central Anatolia in terms of plan, facade and decoration. In the Seventh Chapter, under the main title of“Results and Suggestions”as a result of the study, the place of Çankırı traditional houses in Central Anatolian traditional houses is presented with tables and comparisons.