Hamas and the United States: Conflicting visions and policies in palestine from 1987 to 2020
Hamas ve Amerika Birleşik Devletleri: 1987'den 2020'ye Filistin'de çatışan vizyon ve politikalar
  1. Tez No: 660302
  2. Yazar: MUSTAFA KARAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN DURAN DAĞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
1987'de Birinci İntifada'nın başlamasıyla, Hamas ve ABD Filistin siyasetinde iki güçlü aktör olarak öne çıkmıştır. Hamas, Filistin Kurtuluş Örgütü'ne muhalif yerli bir hareket olarak ortaya çıkarken, ABD ise bir dış güç olarak Filistin siyasetinde varlığını daha güçlü bir şekilde hissettirmeye başlamıştır. Bu tez, birbirinden çok farklı amaç ve yöntemlere sahip bu iki aktör arasındaki etkileşimin Filistin siyasetini nasıl şekillendirdiği sorusuna yanıt aramaktadır. Bu amaç doğrultusunda, tez Hamas ve Amerika Birleşik Devletleri'nin 1987'den 2020'ye kadar uzanan dönemde Filistin'e dair çatışan vizyon ve politikalarını tarihsel bir anlatımla incelemeyi ve bu çatışmanın Filistin siyaseti için doğurduğu sonuçları incelemektedir. Tez, bu otuz üç yıllık süre boyunca, Hamas'ın genel olarak radikal, militan ve İslamcı bir siyaset izlemekle birlikte amaç ve yöntem bakımından aslında oldukça pragmatik ve esnek bir hareket olduğunu, ABD'nin ise İsrail ve Filistinliler arasında tarafsız olma iddiasındaki bir barış arabulucusu rolü oynamaya çalıştığı halde, kritik dönemeçlerde İsrail'in tarafında yer aldığını savunmaktadır. Tez ayrıca Hamas ve ABD'nin vizyon ve politikalarındaki bu sert çatışmanın; Oslo sürecinin başlaması, 1990'ların ortasında yaşanan şiddet olayları, Hamas'ın 2006'daki seçim zaferi, Filistin siyasetindeki bölünme, El Fetih ile Hamas arasındaki uzlaşma girişimlerinin şu ana dek başarıya ulaşamaması ve Gazze'nin İsrail operasyonlarıyla yıkıma uğratılması gibi olayların meydana gelmesinde etkili olduğunu ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
As the First Intifada broke out in 1987, Hamas and the US appeared as two powerful actors in the Palestinian politics, while the former emerged domestically in opposition to the PLO the latter reasserted itself forcefully as an external power. This thesis aims to explore the question of how the interaction between these two distinct actors with very different objectives and methods have shaped the Palestinian politics. In so doing this thesis examines the conflicting visions and policies of Hamas and the United States regarding Palestine during the period stretching from 1987 to 2020 adopting a chronological narration and uncover the outcomes of this conflict for the Palestinian politics. The thesis argues that, in this period of thirty-three years, Hamas has largely followed a radical, militant and Islamist agenda but also proved many times to be a flexible and pragmatic movement in both its aims and methods, while the US acted as a peace broker between the parties claiming to be impartial, however, in critical junctures it seemed to have sided with Israel. The thesis also demonstrates that this sharp conflict between the visions and policies of Hamas and the US has influenced some developments in the Palestinian politics such as the signing of the Oslo Accords, the violence in the mid-1990s, Hamas' electoral victory in 2006, the division of power in the Palestinian politics, the failure of the reconciliation attempts between Fatah and Hamas, and the destruction of Gaza by Israel's operations.