1960 sonrası çağdaş Türk resim sanatında soyutlama eğilimleri
Abstractionizm leanings of post 1960 in the contemporary Turkish painting art
  1. Tez No: 660319
  2. Yazar: SÜMEYRA DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EROL BATIRBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Tarih boyunca bütün toplumlar kendilerini doğaya karşı ispatlamak ve doğa karşısında üstünlük kurmak amacıyla çeşitli sanatsal ifade biçimlerine başvurmuşlardır. Her ne kadar ilkel toplumların sanat yapma gibi bir kaygıları olmasa da doğa ile olan ilişkileri onları sanata yaklaştırmıştır. İlkel toplumlardaki soyut sanatın dayandığı temel noktalar, uygar toplumundaki soyut sanatın dayandığı temel noktalardan ayrıdır. Yani ilkel insanlar yaşadıkları evren hakkındaki korku ve kaygılarından dolayı soyuta yaklaştıkları halde uygar insanlar da tam tersi evren hakkında gerekli donanıma sahip oldukları için soyut sanata yönelmişlerdir. Soyut ve soyutlamanın bir sanat olarak kendini duyurması endüstrinin gelişimiyle 20.yy. Avrupasında ortaya çıkan yenileşme ve değişim hareketleri sonucu olmuştur. Bu dönemde soyut sanat 20.yy. sanatının ifade biçimi olarak kabul görmektedir. 19. yy sonlarında başlayan bu yenilikçi hareket 1950 yıllarında Türk sanatında kendini göstermiş, 1960'lara doğru ise en yoğun dönemlerini yaşamıştır. Cumhuriyetin ilanından sonra yaşanan değişimler ve kültürel etkileşimler doğrultusunda Türk resim sanatının büyük bir ivme yakalayarak gelişme sürecine girdiği bilinmektedir. 1960 sonrası çağdaş Türk resminde soyutlama eğilimlerinin ele alındığı bu araştırmada soyut ve soyutlama yaklaşımlarının resim sanatındaki etkileri ve Türk sanatçıların bu durum karşısındaki üslup değişimlerine yer verilmiştir. Bu bağlamda ortaya konulan tez çalışmasında 1960 sonrası soyutlama eğilimi gösteren sanatçıların sanat eserlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Son bölümde ise araştırmacının deneysel sanat uygulamalarıyla araştırma desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, all societies have resorted to various forms of artistic expression in order to prove themselves against nature and to establish superiority over nature. Although primitive societies did not have any concerns about making art, their relationship with nature brought them closer to art. The basic points of abstract art in primitive societies are separate from the basic points on which abstract art in a civilized society is based. In other words, although primitive people approached the abstract because of their fears and anxieties about the universe they live in, civilized people, on the contrary, turned to abstract art because they had the necessary equipment about the universe. The introduction of abstract and abstraction as an art in the 20th century with the development of the industry. It has been the result of innovation and change movements in Europe. In this period, abstract art is the 20th century. is accepted as a form of expression of his art. This innovative movement, which started at the end of the 19th century, showed itself in Turkish art in the 1950s and experienced its most intense periods towards the 1960s. It is known that Turkish painting art gained momentum and entered the development process in line with the changes and cultural interactions experienced after the declaration of the Republic. In this study, which deals with the abstraction tendencies in contemporary Turkish painting after 1960, the effects of abstract and abstraction approach in painting art and the style changes of Turkish artists in the face of this situation are included. This thesis, it is aimed to examine the artworks of the artists who showed abstraction tendency after 1960. In the last part, the research was supported by the experimental art applications of the researcher.