Sait Faik Abasıyanık hikâyelerinde kötümserlik
Pessimism in Sait Faik Abasıyanık's stories
  1. Tez No: 660335
  2. Yazar: RÜYA AKGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERDA ZAMBAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Cumhuriyet Devri Türk Edebiyatı'nda, Modern Türk öykücülüğünde özgün tarzıyla ön plana çıkmış ve öyküde yarattığı yeniliklerle, kendisinden sonra gelen edebiyat kuşaklarına da yol göstermiş olan Sait Faik Abasıyanık, kötümserliğin yıkıcı ve yapıcı etkilerine insan ilişkileri ve objeler aracılığıyla öykülerinde yer vermektedir. Kötümserlik, felsefi derinliği olan bir kavram olduğu için, bu çalışmada detaylı bir şekilde araştırılmıştır. Kötümserlik düşüncesi üzerine önemli eserler yazan Arthur Schopenhauer odağında okumalar yapılarak kötümserlik kavramı aydınlatılmaya çalışılmıştır. Öykülerde kötümserlik düşüncesinin karşıt ya da benzer halkalarını oluşturan nostalji, umut, umutsuzluk, yas, yabancılık, ötekileştirilme, kaygı, merhamet ve sevgi üzerine düşünülmüş ve tüm bunların ışığında Sait Faik Abasıyanık'ın kötümserliği hissettiren öyküleri incelenmiştir. Sait Faik Abasıyanık öyküsünü kötümserlik odağında okuyarak edebiyat araştırmalarına bir yenilik kazandırmak amaçlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Kötümserlik, nostalji, umut, öykü, Sait Faik Abasıyanık
Özet (Çeviri)
Sait Faik Abasıyanık, who came to the forefront with his original style in modern Turkish storytelling and guided the literary generations that came after him with the innovations he created in the story, includes the destructive and constructive effects of pessimism in his stories through human relations and objects, in the Turkish Literature of the Republic Period. Since pessimism is a concept that has philosophical depth, it has been meticulously analyzed in this study. By focusing on Arthur Schopenhauer, who wrote important works on pessimism, and by making intellectual readings, the concept of pessimism has tried to be enlightened. Nostalgia, hope, despair, mourning, strangeness, marginalization, anxiety, compassion and love, which constitute the opposite or similar links of pessimism in the stories, are considered. Sait Faik Abasıyanık's stories which make feel pessimistic are studied. It has intended to bring innovation to literary research by reading the stories of Sait Faik Abasıyanık with the focus of pessimism. KEY WORDS: Pessimism, nostalgia, hope, story, Sait Faik Abasıyanık