SARS-COV-2 hastalarında serum ACE düzeyi ve hipertansiyon ilaçları arasındaki ilişki
The relationship between serum ace level and hypertension drugs in SARS-COV-2 patients
- Tez No: 660343
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE CANAN HASANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Yeni bir virüs olan Sars-CoV-2, 2019 yılı sonunda Çin'in Hubei eyaletinde başlayıp pandemiye neden olmuştur. Virüs dokulara serum angiotensin converting enzim 2 (ACE2) molekülü ile birleşip girmektedir. Antihipertansif ilaçlardan Angiotensin converting enzim inhibitörlerinin (ACEi) insan dokularında ACE2 salınımını arttırıp Sars-CoV-2'nin dokulara geçişini kolaylaştırabileceği konusunda görüşler vardır. Sars-CoV-2 nedeniyle hastaneye yatan hastalarda antihipertansif ilaç kullanımı ve klinik ağırlık arasındaki ilişkiyi inceleyen çalışmalar varsa da bunların ACE ile olan ilişkisini inceleyen çalışmalar kısıtlıdır. Çalışmamızda, serum ACE düzeyinin antihipertansif ilaçlarla (özellikle ACEi) ve klinik ağırlık ile olan ilişkisini araştırmayı amaçladık.
Özet (Çeviri)
Sars-CoV-2, a previously unknown and newly described virus, is a disease caused pandemi at the end of 2019 in Wuhan city of Hubei province of China. Angiotensin converting enzyme inhibitors (ACEi) can increase ACE2 in human tissues and increase the adhesion of Sars-CoV-2. Although there are many studies examining the relationship between antihypertensive drug usage and clinical severity in patients hospitalized for Sars-CoV-2, studies examining their relationship with serum ACE are limited. In our study, we aimed to investigate the relationship between serum ACE level with antihypertensive drugs (especially ACEi) and clinical severity.