COVID-19 pnömonili hastalarda plazma renin aktivitesi ile anjiyotensin dönüştürücü enzim 2 (ACE-2) düzeylerinin hastalık ciddiyetini öngörmedeki yerinin araştırılması
Evaluation of plasma renin activity and angiotensin converting enzyme 2 (ACE-2) levels in predicting disease severity in patients with COVID-19 pneumonia
  1. Tez No: 734485
  2. Yazar: CANSU AKKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT DAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Göğüs Hastalıkları, Emergency Medicine, Chest Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Koronavirüslerin, Renin Anjiyotensin Sistemi (RAS) üzerindeki etkisi literatürde halen bir tartışma konusudur. Çalışmamızın amacı Şiddetli Akut Solunum Sendromu Koronavirüs-2 (SARS-CoV-2) ile enfekte olan hastalarda serum renin ve Anjiyotensin Dönüştürücü Enzim-2 (ACE-2) düzeylerini ölçerek sonuçların hastalığın şiddeti ve mortalite ile olan ilişkilerini araştırmaktır. Yöntem: Çalışmamız prospektif, randomize kontrollü bir çalışmadır. Koronavirüs hastalığı 2019 (COVID-19) hastası 116 kişi ve sağlıklı kontrol grubu olarak 51 kişi dahil edilmiştir. Hasta grubu, Toraks Bilgisayarlı Tomografi (BT)'ye göre pnömoni bulgusu olan 66 hasta (Grup 1) ile pnömonisi olmayan 50 hasta (Grup 2) olarak gruplandırılmıştır. Hastaların demografik, klinik ve laboratuvar özellikleri, hastalık şiddet skorları ve radyolojik skorları değerlendirilmiş ve serum renin ve ACE-2 düzeyleri ölçülmüştür. Yoğun bakıma yatış ve ölüm durumlarına göre analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen COVID-19 hasta grubu 56 (%48.3) kadın ve 60 (%51.7) erkekten oluşmaktadır. Hastaların yaş ortalaması 45.1±12.6 olarak hesaplanmıştır. Hasta grubunda 8 (%6,8) hasta yoğun bakıma yatmış, 6 (%5.1) hasta COVID-19 nedeniyle ölmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: The effect of coronaviruses on the Renin Angiotensin System (RAS) is still a matter of debate in the literature. The aim of our study is to measure the serum renin and Angiotensin Converting Enzyme-2 (ACE-2) levels in patients infected with Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus-2 (SARS-CoV-2) and to investigate the relationship of the results with the severity of the disease and mortality. Method: Our study is a prospective, randomized controlled study. 116 patients with coronavirus disease 2019 (COVID-19) and 51 people as a healthy control group were included. The patient group was classified as 66 patients with pneumonia findings (Group 1) and 50 patients without pneumonia (Group 2) according to Thorax Computerized Tomography (CT). Demographic, clinical and laboratory characteristics, disease severity scores and radiological scores of the patients were evaluated, and serum renin and ACE-2 levels were measured. It was analyzed according to the admission to the intensive care unit and death. Results: The COVID-19 patient group included in the study consisted of 56 (48.3%) women and 60 (51.7%) men. The mean age of the patients was calculated as 45.1±12.6. In the patient group, 8 (6.8%) patients were admitted to the intensive care unit, and 6 (5.1%) patients died due to COVID-19.