Soliter pulmoner nodüllerin benign-malign ayrımında ve akciğer kanseri histolojik alt tiplerinin tahmininde Radyomiks çalışmalarının yeri.
The role of Radiomics studies in differentiating benign from malignant solitary pulmonary nodüles and in predicting lung cancer histological sub-types
  1. Tez No: 660367
  2. Yazar: AYDAN AHMADOVA
  3. Danışmanlar: PROF. NAİM CEYLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
GİRİŞ-AMAÇ: Radyomiks, tıbbi görüntüleme verilerine özel algoritmalar uygulayarak akciğerde görülen soliter pulmoner nodüllerin yanısıra tümör histolojik alt tiplerinin fenotipik özelliklerini invaziv olmayan bir şekilde ölçebilir. Çalışmamızda yapay zeka yazılım programı kullanarak radyomiks özellikler ile soliter pulmoner nodüllerin benign-malign ayırımı arasındaki ilişkiyi araştırdık. Ayrıca, çalışmamızda benign -malign nodül ayırımında önemli parametrelerden biri olan nodül boyutu ile radyomiks kantitatif parametreler arasındaki korelasyon ve akciğer kanserli olgularda bu Radyomiks özelliklerın tümör histolojik alt tiplerini tahmin etmedeki etkinliği araştırılmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamızda 2015 Ocak-2020 Mart tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahi Anabilim dalında SPN nedeniyle opere edilmiş ve histopatolojik olarak tanısı doğrulanmış 214 Olgu araştırılmıştır. Bu olgulara ait arşivimizde mevcut ve operasyon öncesi çekilmiş Toraks BT görüntüleri retrospektif olarak toplanmıştır. Olguların Toraks BT görüntüleri SECTRA iş istasyonundan Radyomiks –Yapay Zeka uygulaması olan LifeX yazılım programına entegre edilmiş ve nodüller segmente ve ekstrakte edilerek radyomiks kantitatif parametre ölçümleri yapılmıştır. Elde edilen parametreler ile soliter pulmoner nodüllerin histopatolojik tanıları arasındakı korelasyon SPSS 23.0 programı kullanılarak Spearman korelasyon testi ve Kruskal Wallis testi kullanılarak istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. BULGULAR: Araştırmaya 214 hasta katılmıştır. Toplam 214 hastanın 135'i (%63'ü) erkek ve 79'u (%37'si ) kadındı. Olguların yaş aralığı, 35-82; ortalama, 55 yıl) idi. Hastalardan 174'ü (%81,3) malign, 40'ı ise (%18,6) benign histopatolijk tanı almıştı. Toplam 174 malign nodülden 32'si (%18,3) SCC, 69'u (%39,6) Adenokarsinom, 51'i (%29,3) Metastaz ve 13'ü (%7,4) diğer daha nadir görülen akciğer kanser histolojik alt tipleri idi. Bu çalışmada BT görüntülerinde tanımlanmış soliter pulmoner nodüllerden vaka başına toplam 55 radyomik özellik istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Tüm istatistiksel hipotez kontrolleri 0,05 önem seviyesinde gerçekleştirilmiş, yani p1,5 cm olan toplam 129 nodülün 108'i malign (%83,7) ve 21'i (%16,2) benigndi) gruplar arası doğrusal ilişki Spearman korelasyon testi ile incelenmiştir. CONVENTİONAL_HUmax, HISTO_Skewness, GLCM_Contrast parametreleri 1,5 cm'den büyük nodüllerde SPN benign-malign ayırımında istatistiksel olarak anlamlı olarak sonuçlanmıştır. 3 parametrenin ROC eğrileri analiz edilerek duyarlılık ve özgüllükleri hesaplanmış olup CONVENTİONAL_Humax değerinin sensitivitesi %75, spesifitesi %62, HISTO_Skewness'inki sırasıyla %66 ve %67, GLCM_Contrast'ınki ise %70, %60 olarak hesaplandı. Araştırmamızın son aşamasında histopatoljik olarak SCC ve Adenokarsinom (27 SCC ve 47 Adenokarsinom) tanısı almış toplam 74 olgunun radyomik özelliği analiz edildi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION-PURPOSE: Radiomics can non-invasively measure phenotypic characteristics of solitary pulmonary nodules as well as tumor histological subtypes by applying feature algorithms to medical imaging data. In our study, we investigated the relationship between radiomic features and benign-malignant differentiation of solitary pulmonary nodules using an artificial intelligence software program. In addition, in our study, the correlation between nodule size, which is one of the most important parameters in differentiating benign from malignant nodules, and the radiomic features we obtained, and finally, the effectiveness of these quantitative parameters in predicting tumor histological subtypes in patients with lung cancer were investigated. MATERIALS AND METHODS: In our study, 214 cases who were operated and histopathologically evaluated for SPN in Ege University Faculty of Medicine, Chest Surgery Department between January 2015 and March 2020 were investigated. Thoracic CT scans of these cases available in our archive and performed before the operation were collected retrospectively. Thorax CT images of the cases were integrated from the SECTRA workstation into the LifeX software program, which is a Life X Radiomic-Artificial Intelligence application, and the nodules were segmented and extracted, and radiomic quantitative parameter measurements were made. The correlation between the obtained parameters and histopathological diagnoses of solitary pulmonary nodules was evaluated statistically using the Spearman correlation test and Kruskal Wallis test using the SPSS 23.0 program. RESULTS: 214 patients participated in the study. 135 (63%) of 214 patients were male and 79 (37%) were female. Patient range from 35-82 years of age with the average of 55 years. 174 of the patients (81.3%) were diagnosed as malignant and 40 (18.6%) as benign histopathologically. Of the 174 malignant nodules, 32 (18.3%) were SCC, 69 (39.6%) were Adenocarcinoma, 51 (29.3%) were metastases and 13 (7.4%) were other rare histological subtypes of Lung Canser. In this study, a total of 55 radiomic features per case from solitary pulmonary nodules identified on CT images were analyzed statistically. All statistical hypothesis checks were carried out at the 0.05 significance level, so p 1.5 cm were malignant (83.7%) and 21 (16%, 2) was benign ) and linear relationship was examined by Spearman correlation test. CONVENTİONAL_HUmax, HISTO_Skewness, GLCM_Contrast parameters resulted in statistically significant differentiation between benign and malignant SPN in nodules larger than 1.5 cm. The sensitivity and specificities of the 3 parameters were analyzed by analyzing the ROC curves, and the sensitivity and specificity of the CONVENTIONAL_Humax value were 75%, the specificity was 62%, the HISTO_Skewness was 66% and 67%, and the GLCM_Contrast was calculated as 70%, 60%. Finally, the radiological characteristics of 74 cases who were diagnosed histopathologically as SCC and Adenocarcinoma (27 SCC and 47 Adenocarcinoma) were analyzed.