Başlangıcından Demir Çağı sonuna kadar Equid gömütleri
Equid burials from the beginning to the end Iron Age
- Tez No: 660378
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ERDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Equid familyası, dünya çapında kullanılabilirlik açısından insanoğlunun çağlar boyu yanında yer almıştır. Evcilleştirilmeden önce eti için bir av hayvanı iken evcilleştirilmesinden sonra uzun mesafeleri kat edebilen, günlük hayatta üretim amaçlı işlevselliği ve savaşlarda sağladıklarıüstünlüklerİ sebebiyleinsanoğlunun faydalandığı en önemli araçlardan biri olmuşlardır. Mağara duvarlarına ilk çizilmeye başladıkları dönemden itibaren görsel ve plastik sanatlarda önemli bir figür halini almışlardır. Tez kapsamında bu familyanın alt türlerinden bir tanesi olan EquusCaballus öncelikli olarak incelenmiştir. Asya'nın büyük bir bölümü, Anadolu, Yakındoğu, Doğu Akdeniz, Ege Adaları ve Orta Avrupa coğrafyaları incelenmiş ve equidfamilyası'na ait bireylerin,gömüt geleneklerinde kullanımları araştırılmıştır. Asya'da, Anadolu'da, Ege Adaları'nda ve Orta Avrupa'da EquusCaballus gömütlerinin yoğunluğu gözlenmiştir. Yakındoğu'daveDoğu Akdeniz'deEquusAsinus gömütlerinin yoğunluğu tespit edilmiştir. Ayrıca bazı merkezlerde savaş ve cenaze arabalarınında bu gömüt gelenekleribağlamında gömüldükleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Equid family has stood by human kind for ages in terms of world wide availability and usefulness. Wile they were animal to hunt for their meat before being domesticated, they have been one of the most important tolls that human beings benefit from because of their functionality for production purposes in daily life and their usefulness in wars. They have become an important figure in visual and plastic arts since the first time they started to be drawn on cave walls. Within the scope of the thesis, Equus Caballus, one of the subspecies of this family, has been primarily examined. A large part of Asia, Anatolia, Near East, Eastern Mediterranean, Aegean Islands, Central Europe geographies were examined and the use of individuals belonging to the equid family in burial traditions was investigated. The density of Equus Caballus burials has been observed in Asia, Anatolia, Aegean Islands and Central Europe. The density of Equus Asinus burials is observed in the Near East and Eastern Mediterranean. In addition, it was found that war and funeral chariots were buried in the context of these burial traditions in some centers.