Development of multifunctional surfaces for advanced technical textile applications
İleri tekstil uygulamaları için multifonksiyonel yüzeylerin geliştirilmesi
  1. Tez No: 660415
  2. Yazar: HATİCE İBİLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Multifonksiyonel tekstillerin üretiminde konvansiyonel tekstil bitim yöntemleri, fazla enerji ve su tüketimi, toksik kimyasal kullanımı, çoklu banyolar gibi zorlukları beraberinde getirir. Bu sıkıntılar büyük oranda elektrospreyleme yönteminde bertaraf edilmektedir. Tekstillere çok işlevli özellikler kazandırmak için, tek adımda gerçekleşen metotlar hakkında sınırlı çalışma vardır. Elektrospreyleme ve koaksiyel elektrospreyleme tek adımdan oluşan, basit, disiplinler arası teknolojilerdir. Bu teknolojiler, konvansiyonel metotlardan farklı olarak birçok avantaj sağlar. Bu çalışmanın temel amacı, nonwoven tekstil yüzeylerine antibakteriyel aktivite ve süperhidrofobiklik açısından çok işlevli özellikler kazandıran nano boyutlu partikül ve kapsülleri üretmek ve uygulamaktır. Bu amaçla, kitosan ve AgCl/TiO2 bazlı solüsyonlar antibakteriyel olarak; ticari flor bazlı ve dendrimer bazlı solüsyonlar su itici olarak elektrospreyleme için kullanılmaktadır. Çalışmanın diğer adımı, kontrollü salınım elde etmek için elektrospreylenmiş parçacıklar üzerinde gözenekli yüzey üretmektir. Üretilen nanokapsüller ve nanopartiküller, morfoloji ve boyut ölçümleri açısından SEM ve FESEM ile incelenir. Üretilen nanoparçacıklar üzerinde istenilen gözenekli yüzey yapısı elde edilmiştir. Çalışma kapsamında ayrıca işlem görmüş nonwoven kumaşların antibakteriyel ve su itici aktiviteleri de tespit edilmiştir. Çalışmanın sonucunda nonwoven yüzeyler üzerinde aynı zamanda hem süperhidrofobik hemde yüksek antibakteriyel aktivite elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Commercial textile finishing methods are challenging in multifunctional finishing, in terms of energy/water consumption, toxic chemical usage, multiple baths, and complicated steps, unlike the electrospraying method. There is a limited study to gain multifunctional characteristics to textiles with a one-step process. Electrospraying and coaxial electrospraying are simple, interdisciplinary, one-step technologies. These technologies bring a lot of advantages, unlike conventional finishing. The study's main purpose is to produce and apply nano sized particles/capsules that bring multifunctional characteristics to nonwoven textile surfaces in terms of antibacterial activity and superhydrophobicity. For this purpose, chitosan solution and AgCl/TiO2 based solution are used as antibacterial agents; fluoro-based solution and dendritic polymer (DP) based solution are used as water repellent agents. Also, their emulsions are used for electrospraying. The other step of the study is producing porous surfaces on electrosprayed particles and capsules to achieve controlled release. Produced nanocapsules and nanoparticles are investigated in terms of the morphology and size with SEM/FESEM images and size measurements. Desired porous surface structures are developed on nanoparticles. The finished nonwoven fabrics' antibacterial and water repellency activities are also investigated. As a result, superhydrophobic characteristic and high antibacterial activity are successfully achieved on nonwoven surfaces simultaneously.