Microcontroller based automatic power factor correction for single-phase loads
Tek-faz yükler için mikrodenetleyici tabanlı otomatik güç faktörü düzeltilmesi
  1. Tez No: 660414
  2. Yazar: BAHAULDDIN MKHAIBER RIJA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET METE VURAL, DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT AYKAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Reaktif güç, geride güç faktörüne sahip yükler tarafından tüketilir. Diğer taraftan, reaktif güç, ileride güç faktörüne sahip yükler tarafından ise üretilir. Her iki durumda da güç sistemlerinin verimlerini artırmak için reaktif güç efektif bir şekilde izlenmeli ve denetlenmelidir. Bu çalışmada tek-faz yükler için mikrodenetleyici tabanlı otomatik olarak güç faktörü düzelten bir sistem önerilmiştir. Tasarlanan sistem yüke paralel bağlanacak kapasitör veya endüktör bankalarının sayısını tespit ederek güç faktörü geride veya ileride olan tek-faz yüklerin güç faktörünü düzeltebilir. Tasarlanan sistem aynı zamanda rms gerilim, rms akım, aktif ve reaktif güç, görünen güç, güç faktörü ve güç faktörü tipi gibi yüke ait birçok elektriksel parametreyi hesaplayıp gösterebilir. Arduino Mega 2560 mikrodenetleyicisi sinyal ölçümlerini ve hesaplamaları gerçekleştirmek için kullanımıştır. Tasarlanan sistemin ölçme yeteneği iki farklı büyüklüğe sahip resistif, endüktif ve kapasitif yükler kullanılarak test edilmiştir. Ölçüm sonuçları ticari bir sayısal güç metrenin ölçümleri ile karşılaştırılmıştır. En fazla %8.0'lik bir ölçüm hatası elde edilmiştir. Tasarlanan sistemin güç faktörü düzeltme yeteneği ise iki farklı büyüklüğe sahip endüktif ve kapasitif yükler kullanılarak doğrulanmıştır. Deney sonuçları tasarlanan sistemin güç faktörü geride ve ileride olan tek-faz yüklerin güç faktörünü bire yaklaştırarak iyileştirebildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The reactive power is consumed by the loads which have lagging power factor. On the other hand, the reactive power is generated by the loads which have leading power factor. For both cases, the reactive power should be effectively monitored and controlled to increase the efficiency of the power systems. In this study, a microcontroller based automatic power factor correction system for single-phase loads is proposed. The designed system can correct the power factor of the loads with lagging or leading power factor by determining the required number of capacitor or inductor banks to be connected to the load in parallel. The designed system can also calculate and display many electrical parameters of the load. These parameters are rms voltage, rms current, real and reactive power, apparent power, power factor and power factor type. Arduino Mega 2560 microcontroller is used to perform signal measurements and calculations. The measurement ability of the designed system is tested by using resistive, inductive, and capacitive loads with two different sizes. The measurements results are compared with the measurements of a commercial digital power meter. A maximum measurement error less than 8.0% is attained. The power factor correction ability of the designed system is verified by using inductive and capacitive loads with two different sizes. The experiment results show that the designed system is able to improve the power factor of the load by making it close to unity for both lagging and leading loads.