Koronal kütle atımlarından sonra gezegenler arası ortamda oluşan şok dalgalarının ace uydusu verileriyle incelenmesi
Investigation of shock waves in the interplanetary environment after coronal mass ejections using ace satellite data
  1. Tez No: 660416
  2. Yazar: GÖKHAN ARAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÇAVUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Astronomy and Space Sciences, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Gelişmiş Kompozisyon Gezgini (The Advanced Composition Explorer-ACE) uzay aracı, 1998-2014 yılları arasında 235 Güneş tabanlı gezegenler arası (IP) şok dalgalasını ölçmüştür. Bunlar 203 hızlı ileri (fast forward, FF), 6 yavaş ileri (slow forward, SF), 21 hızlı geri (fast reverse, FR) ve 5 yavaş geri (slow reverse, SR) tipi şoklardan oluşmaktadır. Bu veriler Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi'nin gezegenler arası şok veritabanından elde edilebilir. Amerikan Değişken Yıldız gözlemcileri Birliği'nin (American Association of Variable Star Observers-AAVSO) Güneş Bölümü, Güneş lekelerini sayan bir organizasyondur. Şok dalgalarına bağlı olarak gezegenler arası ortam oluşan fiziksel parametre değişimleri ve Güneş lekesi değişimleri ile varyasyonları arasında bazı korelasyonlar olması beklenebilir. Bu tez çalışmasının iki adet amacı vardır. Birincisi, gezegenler arası ortamda oluşan ve ACE uydusu tarafından ölçülen Güneş kaynaklı şok dalgalarının bazı fiziksel parametreler üzerindeki etkilerini Cavus (2013) tarafından yapılan hidrodinamik bir model kullanılarak hesaplanması iken ikinci amaç ise bu parametreler ile Güneş lekeleri arasındaki korelasyonu araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
The Advanced Composition Explorer (ACE) spacecraft measured 235 sun-based interplanetary (IP) shock waves between 1998 and 2014. These are 203 fast forward (fast forward, FF), 6 Slow forward (slow forward, SF), 21 fast reverse (fast reverse, FR) and 5 slow reverse (SR) type shocks. This data can be obtained from the interplanetary shock database of the Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics. The solar division of the American Association of Variable Star Observers (AAVSO) is an organization that counts sunspots. There may be expected to be some correlations between physical parameter changes occurring in the interplanetary environment due to shockwaves, and variations between sunspot changes. This thesis has two objectives. The first is to calculate the effects of solar-induced shock waves formed in interplanetary environments and measured by the ACE satellite on some physical parameters using a hydrodynamic model by Cavus (2013), while the second is to investigate the correlation between these parameters and sunspots.