An evaluation of secondary school preparatory class English program from the perspective of Bloom's Revised Taxonomy
Ortaöğretim hazırlık sınıfı İngilizce öğretim programının Yenilenmiş Bloom Taksonomisine göre değerlendirilmesi
  1. Tez No: 660428
  2. Yazar: CANAN YURDAKUL GÜDE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Eğitimde program çalışmaları çerçevesinde yapılan uygulamalar, kalite ve niteliğin artmasında büyük rol oynamaktadır. Bu çalışmaların önemli bir basamağı olan değerlendirme basamağı eğitimsel faaliyetlerin iyileştirilmesi ve geliştirilmesi sürecinin hayati bir bileşenidir. Değerlendirme, sistematik araştırmalardan gelen, belli kriterlere dayanarak yürütülen ve sonunda değerlendirilen şeyin etkinliği hakkında görüş elde edilen bir süreçtir. Bloom taksonomisi de bu amaç doğrultusunda sıklıkla başvurulan ve eğitim programlarının kazanımlarını, ders etkinliklerini, kitaplarını ve sınav sorularını değerlendirmek amacıyla kullanılan bir sınıflandırma biçimidir. 1956'dan bu yana kullanılan Bloom'un taksonomisi 2001 yılında güncellenerek iki boyut kazanmış ve günümüze kadar birçok değerlendirme çalışmasına katkı sağlamıştır. Bu çalışmada ise, 2016 yılında güncellenen Ortaöğretim Hazırlık Sınıfı İngilizce ders programındaki kazanım ifadelerinin Bloom'un yenilenmiş taksonomisinin bilişsel süreç ve bilgi boyutuna göre değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Nitel yöntem çerçevesinde gerçekleştirilen bu çalışmada veriler doküman analizi kullanılarak toplanmış ve içerik analizi yoluyla analiz edilmiştir. Bu süreçte ders programındaki becerilerin kazanım ifadeleri, yenilenmiş taksonominin bilişsel süreç basamaklarının gösteren fiil listesi kullanılarak analiz edilmiş, aynı zamanda yenilenen taksonomi tablosundaki bilgi boyutlarına uygun düşecek yerlere göre sınıflandırılmıştır. Bulgular betimleyici analiz çerçevesinde yüzde ve sıklık değerleri hesaplanarak tablolar halinde sunulmuştur. Çalışmanın sonuçları, bilişsel süreç bakımından ele alındığında Ortaöğretim hazırlık sınıfı İngilizce ders programındaki kazanımların alt ve üst düzey düşünme becerileri bakımından homojen olarak dağılmadığı, kazanımların alt düzey düşünme becerilerinden olan 'anlama' ve 'uygulama' basamaklarında yoğunlaştığı göstermiştir. Bilgi boyutu bakımından ise kazanımların çoğunlukla kavramsal bilgi basamağında yer aldığı, ve biliş ötesi bilgi boyutuna hiç yer verilmediği saptanmıştır. Bu sonuçlar ışığında öğretmenlere, program geliştiricilerine ve araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Program studies in education play a significant role in increasing the quality. The evaluation studies which are important parts of these studies are a vital component of the process of improving and developing educational activities. Evaluation which is the process of obtaining an opinion about the effectiveness of what is evaluated comes from systematic research and it is carried out on the basis of certain criteria. Bloom taxonomy is a form of classification that is frequently used for this purpose, and it is used to evaluate the outcome statements, course activities, books and exam questions of educational programs. Bloom's taxonomy which has been used since 1956 has gained two dimensional structure by a revision in 2001 and has continued to contribute to many evaluation studies until today. In this study, it is aimed to evaluate the outcome statements of Secondary School Preparatory Class English program across the cognitive process and knowledge dimension of Bloom's revised taxonomy.The study has been conducted in a qualitative research design. The data have been collected through document analysis and analyzed through content analysis. In this process, the outcome statements in the program have been analyzed using the verb list showing the cognitive process dimensions of the revised taxonomy. At the same time, they have been classified into the taxonomy table to determine their place in respect to knowledge dimensions. The frequency and the percentages of the findings have been calculated and presented through tables. Findings of the study show that the outcome statements in the Secondary School Preparatory Class English program are not homogeneously distributed in terms of lower and higher level thinking skills. They are mostly categorized into the lower order thinking skills (remembering and applying) across the cognitive process dimension. In terms of knowledge dimension,it is concluded that the outcome statements mostly focus on the conceptual knowledge level, whereas none of the outcome statements is detected to develop students' metacognitive knowledge. In the light of these results, some suggestions have been given to teachers, program developers and researchers.