Bazı poliaromatik bileşenlerin biyodegradasyonunda beyaz çürükcül fungusun katalaz, süperpoksit dismutaz, lignin peroksidaz aktivitelerinin rolu
  1. Tez No: 66044
  2. Yazar: İ.TÜLAY ÇAĞATAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZİF KOLANKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Çalışmada, Basidiomycetes grubuna giren beyaz çürükçül fungus olan Phanerochaete chrysosporium ' un Lignin peroksidaz, Süperoksit dismutaz ve Katalaz gibi enzim aktiviteleri ve H202 sentezine DDT, PCNB, Heptaklor, Endosülfan, kraft lignini İndülin AT' nin etkisi incelenmiştir. Hava atmosferi ve oksijen atmosferine maraz bırakılarak 30 °C de 6-7 gün üretilen Ph. chrysosporium kültürlerinde enzim aktivitesi ölçüldü. Hava atmosferine maruz bırakılan Ph. chrysosporium kültür filtratlarında üretimin 6. gününde maksimum SOD aktivitesi 1 U/ ml, CAT aktivitesi 2.07 U/ mi, LiP aktivitesi 6. günde 5.44 n.k./ mi bulunurken, H202 üretim miktarı yine 6. günde 22.41 umol/ug olarak bulundu. Oksijen atmosferine maruz bırakılarak üretilen Ph. chrysosporium kültürlerinde SOD aktivitesi 3.37 U/ml, oksijen atmosferi ile birlikte DDT ilave edildiğinde 5.14 U/ml, PCNB ilave edildiğinde 3.89 U/ml, Endosülfan eklendiğinde 2.61 U/ml, Heptaklor ilave edildiğinde 2.61 U/ml, indülin AT ilave edildiğinde ise 4.45 U/ml olarak saptandı. Oksijen atmosferine maruz bırakılan Ph. chrysosporium kültürlerinde CAT aktivitesi 4.80 U/ml, oksijen atmosferi ile birlikte DDT ilave edildiğinde 7.78 U/ml, PCNB ilave edildiğinde 7.80 U/ml, Endosülfan eklendiğinde 7.87 U/ml, Heptaklor ilave edildiğinde 4.39 U/ml, indülin AT ilave edildiğinde ise 7.76 U/ml olarak bulundu. Oksijen atmosferine maruz bırakılan Ph. chrysosporium kültürlerinde LiP aktivitesi 50.05 n.k./ml, oksijen atmosferi ile birlikte DDT ilave edildiğinde 54.19 n.k./ mi, PCNB ilave edildiğinde 61.23 n.k./ml, Endosülfan eklendiğinde 66.98 n.k./ mi, Heptaklor ilave edildiğinde 58.38 n.k./ mi, indülin AT ilave edildiğinde ise 64.19 n.k./ mi olarak bulundu.Oksijen atmosferine maruz bırakılan Ph. chrysosporium kültürünün H202 üretim miktarı 48.90 umol/ ugr, oksijen atmosferi ile birlikte DDT ilave edildiğinde 73.17 umol/ ugr, PCNB ilave edildiğinde 78.77 umol/ ugr, Endosülfan eklendiğinde 96.58 umol/ugr, Heptaklor ilave edildiğinde 94.23 umol/ugr, indülin AT ilave edildiğinde ise 126.26 umol/ugr olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the effects of DDT, PCNB, Heptachlor, Endosulfan and Kraft lignin Indulin AT on enzyme activities of Phanerochaete chrysosporium, which was a white rot fungi of Basidiomycetes, such as Lignin Peroxidase, Superoxide dismutase and Catalase and H202 synthesis were examined. The enzyme activities were determined in Ph. chrysosporium cultures which were produced at 30 ° C in air and oxygen atmosphere for 6-7 days. While the maximum SOD, CAT and LiP activities were found 1 U/ml, 2.07 U/ml and 5.44 n.k./ml respectively at the 6th day of production in Ph. chrysosporium cultures in air atmosphere, H202 production was found 22.41 umol/ug in the same day. SOD activity which was observed as 3.37 U/ml in the Ph. chrysosporium cultures that were subjected to oxygen atmosphere, was found 5.14 U/ml, 3.89 U/ml, 2.61 U/ml, 2.61 U/ml and 4.45 U/ml when DDT, PCNB, Endosulfan, Heptachlor and Indulin AT added into oxygen atmosphere respectively. CAT activity which was observed as 4.80 U/ml in the Ph. chrysosporium cultures that are subjected to oxygen atmosphere, was found 7.78 U/ml, 7.80 U/ml, 7.87 U/ml, 4.39 U/ml and 7.76 U/ml when DDT, PCNB, Endosulfan, Heptachlor and Indulin AT added into oxygen atmosphere respectively. LiP activity which was observed as 50.05 n.k./ml in the Ph. chrysosporium cultures that were subjected to oxygen atmosphere, was found 54.19 n.k./ml, 61.23 n.k./ml, 58.38 n.k./ml, 66.98 n.k./ml and 64.19 n.k./ml when DDT, PCNB, Endosulfan, Heptachlor and Indulin AT added into oxygen atmosphere respectively. H202 activity which was observed as 48.90 umol/ug in the Ph. chrysosporium cultures that were subjected to oxygen atmosphere, was found 73.17 umol/ug, 78.77 umol/ug, 96.58 umol/ug, 94.23 umol/ug and 126.26 umol/ug when DDT, PCNB, Endosulfan, Heptaklor and Indulin AT added into oxygen atmosphere respectively.