Çeşitli polimerik zarlar üzerinde insan trofoblast kültürünün hazırlanması
Human trophoblast cell culturing on different polymeric membranes
  1. Tez No: 66045
  2. Yazar: Ö.AYLİN GÜRPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AŞKIN TÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Bu çalışmada insan trofoblast hücrelerinin çeşitli polimerik yüzeyler üzerinde üretilmesini sağlayacak sistemler hazırlanmış ve bunlar denenmiştir. Bu amaçla polihidroksietilmetakrilat (PHEMA) zarlar hazırlanmış, ayrıca polistiren (PS) altı gözlü hücre kültürü kaplarının yüzeyi kollojen ve fibronektin ile modifiye edilmiş ve bunlar üzerinde trofoblast hücre kültürü hazırlanmaya çalışılmıştır. Bu çalışmalarda, kontrol amacıyla, aynı yüzeylere tutunduğu bilinen Baby Hamster Kidney (BHK) hücreleri kullanılmıştır. BHK hücreleri, hazırlanan bu yüzeylerden PHEMA zarlar üzerine kısmen, kollojenli ve fibronektinli PS yüzeylere de büyük miktarlarda tutunma göstermişlerdir. Ancak trofoblast hücreleri ne normal ne de modifiye edilmiş yüzeylere tutunmuşlardır. Buradan çıkardığımız sonuç, kültür ortamındaki trofoblast hücrelerinin, tutunacakları yüzeyler bakımından oldukça seçici olduklarıdır. Ancak, son aşama olarak bu hücrelerin fibroblast feeder-layer (besleyici tabaka) üzerinde üretimine çalışılmıştır. Bunun için üremeleri y radyasyonu (Cs kaynağı) ile durdurulmuş 3T3 fare fibroblastları kullanılarak bir besleyici tabaka hazırlanmış ve bunun üzerinde insan trofoblast hücrelerinin kültürü yapılmıştır. Buradaki amaç, trofoblast hücrelerinin ve bunların oluşturdukları sinsitiyumların bir destek (besleyici tabaka) üzerine tutunmalarını sağlamaktır. Primer kültür yöntemleriyle hazırlanmış trofoblast hücreleri, iki farklı sayıda 3T3 hücresinin kullanıldığı besleyici tabaka üzerinde inkübasyona kaldırılmış ve 48 saat içinde trofoblast hücrelerinin meydana getirdiği sinsitiyumların besleyici tabakayı oluşturan fibroblastları n üzerine tutundukları gözlenmiştir. Böyle bir çalışma da, insan plasentası ile yapılan perfüzyon deneylerine alternatif oluşturması düşünülen bir mini perfüzyon sisteminin kurulmasına yönelik ilk aşamadır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this study systems are established and tested for growing human placental trophoblasts on different polymeric membranes. For this purpose polyhydroxyethylmetacrilate (PHEMA) membranes are prepared, also surface of six- well polystirene (PS) culture dishes are modified with collagen. Also, Baby Hamsther Kidney (BHK) cells which are known to easily adhere to such surface was used as controls BHK cells partially adhered to the PHEMA surfaces, but fairly adhered to those modified with collagen and fibronectin. Trophoblast cells, in culture medium, neither adhered to the normal nor the modified surfaces. It is conclued that trophoblast cells are greatly selective for surfaces they adhere. In the last step, these cells grown on a fibroblast feeder-layer. So that, a feeder-layer is prepared by using 3T3 mouse fibroblasts. Their proliferation is blocked by y irradiation (Cs source) and trophobastic cell culture is made on so prepared fibroblast feeder-layer. This feeder-layer provides a support for trophoblasts and syncitiums to adhre. Trophoblastic cells prepared by primer cell culture technique are incubated on feeder -layer. Two different 3T3 fibroblast cell concentrations are used to prepare the layer. It is observed that syncitiums adhered to the fibroblasts on the feeder-layer. Such a study is the first step for preparing a mini perfusion system which is an alternative to the commonly used human placental perfusion systems.