Akademi ve siyaset kıskacında bir ömür: Tarık Zafer Tunaya (1916-1991)
A life in the grip of academy and politics: Tarık Zafer Tunaya (1916-1991)
  1. Tez No: 660450
  2. Yazar: CANSU DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Biography, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Tarık Zafer Tunaya'nın yaşam öyküsünü ve eserlerini konu alan tezimiz üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Tunaya'nın yaşam öyküsü ele alınmıştır. Akademisyenliğinin ve bilim insanlığının yanı sıra erken yaşlardan itibaren içinde bulunduğu siyasi ilişkiler ağı çalışmamızın odak noktalarından birisini oluşturmuştur. İkinci bölümde, Tunaya'nın lisans ve doktora eğitimi sırasında başlayan entelektüel yolculuğu ve bu entelektüel yolculuğun eserlerine yansımasının izi sürülmüş, doğrudan bu kapsama alınabilecek eserleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde, dünyada ve Türkiye'de meydana gelen gelişmelerin Tunaya'nın düşünce sistemine yaptığı etki incelenerek eserlerinde Türk modernleşmesini okuma biçimlerinin izi sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis on biography and works of Tarık Zafer Tunaya consists of 3 chapters. In the first chapter, his biography is examined. This chapter includes his political relation networks since his political relation networks since his early ages along with his career as an academic and a scientist. In the second chapter, his intellectual journey which started during graduate and doctorate and this journey's reflections on his works are discussed through his works in this context. In the third chapter, his interpretation of Turkish modernization is discussed through analyzing impact of developments in Turkey and all around the world on his way of thinking.